smoothies a nápoje

Šalviový a smrekový sirup

Doma som si nasadila šalviu a tak som skúmala, na čo je dobrá a kam ju využiť. Okrem jedla, ktoré šalvia dokáže krásne prevoňať, si môžete šalviu vysušiť na čaj alebo si z neho spraviť aj sirup, ktorý je dobrý na chrípku a prechladnutie. A dobrý na kašel je aj smrekový sirup. Ten sa robí výlučne v máji, kedy smrek kvitne. Nie som odborník na domáce liečivá, ale musím povedať, že tieto dva sirupy nám v začiatočných fázach prechladnutí a kašlu pomohli. Spolu s lipovým, zázvorovým či šalviovým čajom .. Inak šalviový sirup si viete spraviť takmer celé leto, kedy šalvia postupne kvitne, hlavne však v júni a v júli. Je veľmi jednoduchý na prípravu. A aké sú Vaše domáce triky na prechladnutie? Budem rada, ak sa so svojimi typmi podelíte, rada sa naučím niečo nové :).

 

Šalviový sirup

Ingrediencie

  • 700ml vody
  • 500g trstinový cukor
  • 1 citrón
  • 90g šalvia

Postup

  1. Šalviu si umyjeme a oddelíme lístky od stoniek.
  2. Vodu s cukrom dáme variť. Keď voda začne vrieť, stíšime, pridáme lístky šalvie a chvíľku povaríme.
  3. Odstavíme a pridáme plátky citrónu. Necháme odstáť jeden – dva dni. Ja som nechala sirup odstát 36 hodín.
  4. Po tomto čase dáme sirup ešte raz variť, keď začne vrieť, odstavíme zo šporáka. Precedíme cez sitko a gázu a naplníme do fľaše.
  5. Uskladnite na tmavom chladnom mieste. Ak máte priestor, môžete ho dať aj do chladničky.
  6. Podávame podľa rád odborníkov. My si dávame jednu lyžicu sirupu do teplej vody vypijeme, keď sme nachladnuti, máme kašeľ alebo chrípku.

 

Smrekový sirup

Ingrediencie

  • 1kg + 250g medu
  • 350g mladé výhonky smreku
  • 1 citrón

Postup

  1. Nazbierame si mladé výhonky so smreka ( nie opadavého tie su jedovaté). Dĺžka cca 5-7 cm. Vrstvíme čistými rukami do zaváraninového pohára na striedačku výhonky, ktoré mierne natlačíme , koliesko citrónu (bez šupky!) a med. Na vrch dáme med. Zatvoríme viečkom a dáme na okno na slnečnú stranu na 3 týždne prekvasiť. Každý deň je dobré sirup premiešať, aby výhonky so smreka boli ponorené, lebo sa tlačia hore. Inak by mohli tie vrchné výhonky začať plesnivieť.
  2. Keď sa všetko prekvasí, sirup cez sitko s gázou prelejeme a uskladníme do zaváraninových menších pohárikov alebo flašky, ktorú dobre zavrieme. Dáme do chladničky.
  3. Sirup je vhodný v chrípkovom zimnom období, posilňuje imunitu, podporuje vykašliavanie,  pôsobí upokojujúco na zápaly horných dýchacích ciest. Užívame 1-3 čajové lyžičky denne podľa potreby.

 

 

 

Zanechať odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *