AUTIZMUS

„Tráviaca sústava dieťaťa je kľúčom k jeho mentálnemu rozvoju.. “

Dr. Natasha Campbell-McBride MD

Poruchy autistického spektra (PAS) sú skupinou neurovývinových porúch mentálneho vývoja, ktorú skrátene nazývame autizmus, charakteristická kvalitatívne narušenou sociálnou interakciou, obmedzeným stereotypným správaním a narušenou komunikáciou.  Autizmus totiž nie je len „jeden“. Ide o celú skupinu porúch, ktoré majú rozdielne prejavy a dôsledky, preto je správnejšie hovoriť̌ o poruchách autistického spektra (PAS).

Ešte donedávna bol autizmus považovaný za zriedkavú poruchu. V posledných rokoch však vidíme rapídny vzostup počtu diagnostikovaných. Podľa najnovších štatistík z roku 2012 postihuje autizmus v Európe každý stý človek. V Amerike sú štatistiky ešte alarmujúcejšie. A tak tu máme epidémiu autizmu, ktorá sa nedá vysvetliť len genetikou ani lepšou diagnózou.

V porovnaní s neurotypickou populáciou bývajú jedinci s PAS častejšie postihnutí ďalšími somatickými ochoreniami, ako je astma, ekzém, oslabená imunita, gastrointestinálne ťažkosti.

Časté sú problémy s trávením, pričom sa v tejto súvislosti hovorí o takzvanom syndróme deravého čreva. Ukazuje sa tu neschopnosť správne zužitkovať výživné látky z potravy a tým zjednodušene povedané i nesprávne fungovanie imunitného systému. Následne je to neschopnosť organizmu zbaviť sa toxínov z tela prirodzeným spôsobom, ako je to u zdravého človeka. Naše črevo je totižto zodpovedné za ochranu proti toxínom a patogénom vrátane parazitov, baktérii, vírusov, nesprávne strávených bielkovín z potravy, kvasiniek a hub. Naše črevo zodpovedá za správne trávenie a vstrebávanie živín potrebných k zásobovaniu celého tela potrebnými stavebnými kameňmi pre rast, energiu, regeneráciu a fungovanie. Narušenie alebo poškodenie mukóznej bariéry čreva, zápaly črevného prostredia narušujú schopnosť tela absorbovať živiny, čo následne vedie k celej škále problémov. Stav nášho črevného prostredia, nášho mikrobiomu je alfou a omegou fungovania nášho imunitného systému a od neho sa odvíja fungovanie nášho tela ako celku, vrátane toho, ako sa cítime fyzicky a psychicky.

 

Prepojenie osy črevo-mozog

Moderná medicína dokázala dokonale popísať ľudské telo, každú jednu časť. Lekárska veda zhromaždila obrovské množstvo poznatkov a nie je možné, aby ich každý lekár do podrobností dokázal obsiahnuť. A tak vznikli špecializácie v medicíne, aby umožnili lekárom venovať sa do hĺbky určitej oblasti a stať sa odborníkmi vo svojom obore. Napriek tejto nutnosti a dobrému úmyslu a isto skvelým výsledkom si mnohí lekári začali uvedomovať jeden vznikajúci problém. Mnohí lekári majú tendenciu ignorovať zbytok tela, zameriavajú sa len na jednu časť, ktorej rozumejú. Zásadná skutočnosť, že každý orgán v tele nejakým spôsobom spolupracuje s ostatnými orgánmi, je akosi opomenutá. Telo ale funguje ako celok, kde každý systém, orgán, tkanivo, dokonca i jednotlivá bunka sú závislé jeden na druhom, vzájomne sa ovplyvňujú a komunikujú medzi sebou. Je teda veľmi dôležité brať ohľad na celé telo pri jeho vyšetrení a liečení.

Psychiatria je jedným s odvetví, kde často dochádza k tejto chybe a kde sa hladí na jeden jediný orgán bez prihliadnutia na zbytok tela. Málokto sa venuje v tejto sfére tráviacemu ústrojenstvu. Moderná psychiatria to opomína a to i napriek tomu, že dejiny medicíny ponúkajú množstvo príkladov, kedy psychické poruchy boli vyliečené vyčisteným a uzdraveným pacientových čriev. Známy japonský profesor Kacudzo Niši odhaduje, že minimálne jedna z desiatich psychiatrických chorôb je spôsobená vlastnou intoxikáciou pochádzajúcu z čreva.  Predpisujú sa milióny receptov na antidepresíva, lieky na spanie a ďalšie lieky, ktoré pacienti prijímajú tráviacim systémom, čo následne zásadne ovplyvňuje ich mozog. Aj cez tento fakt lekári stále nevidia spojenie čreva a mozgu. Každý dobre vie aký účinok má alkohol na náš mozog. Kam ide alkohol po požití? Do nášho trávenia. A čo spôsobuje v mozgu? Štúdii je myslím, že dostatok, aby sme dostali jednoznačnú odpoveď.

Pre negatívne ovplyvnenie mozgu nie je ani nutné konzumovať toxické látky. Neustálym zdrojom toxicity môžu byť i naše črevné baktérie prítomné v tráviacom trakte. Tráviaci systém človeka, ktorý má narušenú črevnú flóru sa stáva pre neho samého veľkým zdrojom toxicity v tele. Abnormálna črevná flóra je pôvodcom neznámeho množstva neurotoxínov u detí i dospelých, ktoré sa následkom poškodenia črevnej steny dostávajú do krvného obehu a následne potom do mozgu. Táto zmes toxínov je veľmi individuálna a to je presne jeden z dôvodov, prečo je každý človek s GAPS syndrómom (syndróm narušeného trávenia ovplyvňujúce psychiku) iný. Počet rôznych toxínov nie je známy. Ale vedcom sa už podarilo zhromaždiť celkom slušné množstvo informácií o niektorých neurotoxínoch bežne sa nachádzajúcich u detí a dospelých s GAPS syndrómom. Tieto toxíny majú schopnosť spôsobiť psychické poruchy takmer u každého človeka.

A už vieme, že väčšina deti a dospelých s PAS, ADHD, schizofréniou, dyslexiou, dyspraxiou a inými psychickými poruchami majú premnoženú patologickú črevnú flóru, nech je už dôvod ich premnoženia akékoľvek a môže sa veľmi líšiť. Jednoducho ľudia s abnormálnou črevnou flórou a následne aj s psychickými poruchami majú veľmi vysokú toxicitu organizmu. Táto toxicita pochádza z ich vlastného tráviaceho systému.

Je tu nádej!

Ľudské telo má schopnosť sa samo uzdraviť, keď je mu ponúknutá správna pomoc. To platí hlavne u detí. Dieťa má vždy šancu aspoň za zlepšenie zdravotného stavu, s akoukoľvek diagnózou. Príroda ale nepracuje rýchlo. Je treba čas. Tráviaci systém je presne to, na čo sa musíme v prvom rade sústrediť a zamerať, ak chceme tento problém riešiť. A preto tu je GAPS protokol, ktorá sa zameriava na obnovenie črevnej flóry, zacelenie črevnej sliznice a posilnenie zdravého trávenia. Cieľom GAPS protokolu je detoxikovať človeka, odstrániť mozgovú hmlu, aby sa mohol vyvíjať a lepšie fungovať. K tomu potrebujeme:

  1. Vyčistiť a zahojiť zažívací systém, aby prestal byť hlavným zdrojom toxicity v tele a stal sa tým, čím má byť – hlavným zdrojom živín
  2. Odstrániť toxíny už uložené v rôznych tkanivách ľudského tela.

A presne tomuto sa venuje GAPS protokol, ktorý je systematický, presný, vždy prispôsobený individualite každého človeka a tak efektívny.

Ako certifikovaná GAPS terapeutka Vás ním rada prevediem.