GAPS Plná Diéta
Vo všeobecnosti sa odporúča, aby sa úvodná diéta GAPS dodržiavala pred plnou diétou GAPS. Sú chvíle, kedy bude potrebné vykonať zmeny v úvodnej diéte GAPS, ale tieto zmeny je najlepšie určiť pod dohľadom certifikovaného GAPS terapeuta.
Niektorí ľudia váhajú začať s GAPS Úvodnou diétou kvôli cestovaniu, vyťaženosti alebo kvôli potrebe väčšej flexibility vo vzťahu k starším deťom (ktoré netrpia vážnymi tráviacimi problémami, ako sú deti s autizmom, ADD/ADHD, dyslexiou, dyspraxiou alebo duševnými poruchami). Plná diéta GAPS je jednoduchšia na implementáciu a stále podporí hojenie čriev.
Ak na plnú diétu prechádzate z úvodnej, znamená to, že Váš zdravotný stav je stabilizovaný a cítite sa lepšie. Môžete ale nemusíte tolerovať väčšinu povolených potravín . Je možné, že niektoré potraviny stále netolerujete. Najčastejšie sú to orechy, mliečne produkty či vajíčka. Úvodná diéta sa dá prejsť aj bez týchto potravín a dostať sa do plnej diéty.
Plná diéta sa odporúča držať v priemere 2 roky. Ale každý bude potrebovať iný čas na hojenie. Čím dlhšie ste sa s chorobou stretávali, tým dlhšie bude prebiehať hojenie. Vždy je potrebné si po dvoch rokoch urobiť zhrnutie, obzrieť sa, čo sa zmenilo, čo sa zlepšilo, vyliečilo, zahojilo a čo nám ostáva. Na základe toho sa treba rozhodnúť. Je to na Vás a na Vašom vnútornom nacítení.
Plná diéta je s individuálnymi úpravami na základe Vašej osobnosti, plnohodnotná strava, ktorá môže byť vašim životným štýlom.. Inak to je ale v prvom rade veľmi efektívny terapeutický protokol, ktorý musí byť nastavený na individualitu každého človeka. GAPS diéta Vás naučí počúvať svoje telo a tak vnímať reakcie na okolie, ľudí a jedlo. Naučí Vás vnímať samého seba.
Na GAPS plnej diéte konzumujete všetky povolené potraviny, ale stále kladieme najväčší dôraz na dostatočnú konzumáciu vývaru, kvalitného mäsa, vnútornosti, ak tolerujete tak vajíčok a dostatok kvalitných tukov, zeleniny, ovocia a ku každému jedli je vhodná aj probiotická zložka ..
Ak sa Vám v priebehu plnej diéty objavia opäť nejaké problémy, kvôli strave, chorobe či stresu, kontaktujte GAPS terapeuta, ktorý Vám poradí ako ďalej. Najlepšie bude, ak sa pár dní vrátite na týždeň až dva do druhej fázy úvodnej diéty.
Na GAPS sa snažíme po väčšine zbaviť zabehnutých zvykov a tak sa učíme jesť keď sme hladní. Je veľmi dôležité počúvať svoje telo.
Pre tých, ktorí úspešne prešli úvodnou diétou GAPS, pokračujte vo svojom každodennom mäsovom vývare alebo vývare z kostí a pomaly zavádzajte nové potraviny, ktoré nájdete v zozname povolených potravín GAPS. Pridanie jedného nového jedla každé tri dni je dobrý spôsob, ako sledovať reakciu vášho tela na nové potraviny.
GAPS plná diéta je ľahšia na implementáciu, je menej striktná a prináša viac flexibility, ale treba dodržať protokol o zavedení mliečnych produktov. Rovnako je dobré akékoľvek zmeny, nejasnosti a prejavy konzultovať s certifikovaným GAPS terapeutom.
Telefón : 0949 143 648
Email : info@mariasimko.sk
IČO : 56579292