zdravý domov

Vyšiel jedálniček!

Vyšiel JEDÁLNIČEK. Videl si? Veľmi sa z neho teším! Tak veľmi! Dlho som nad ním uvažovala. V dnešných karanténnych dňoch to nebola pre mňa samozrejmosť. Začínať niečo nové nie je ľahké. Ale som presvedčená, že jedálniček je skvelý pomocník a prichádza, aby uľahčil naše dni v kuchyni. AKO?

Moja cesta za plánovaním jedálnička

Poďme ale pekne po poriadku. Prvé záchvevy plánovania jedálnička sme s Miškom praktizovali ešte bez detí, ako plne pracujúci. Vždy sme si naplánovali, kedy si zoberieme obed zo sebou do práce. Občas sme sa stravovali v práci, niekedy sme si balili svoj obed. A rovnako nám vždy padlo fajn si spoločne naplánovať, kedy si večer uvaríme niečo dobré a čo to bude. Boli to zábavné časy. Už vtedy sa nám plánovanie jedálnička fakt páčilo a dosť nám pomohlo.

Keď sme sa už dávnejšie rozhodli, že chceme zmeniť stravovanie, variť zdravo a pestro, prvé týždne to nebolo tak celkom jednoduché. Nikdy sme sa nestravovali nejak zle, ale ako nám pribúdali detí, stavali sme dom, či makali na záhrade, nestíhala som variť, ako som chcela. Často som len na rýchlo spravila cestoviny s kukuricou alebo chlieb zo salámou. Vždy sme mali radi zeleninu, ale nikdy ma nenapadlo ju fermentovať, namáčať, či pripravovať svoje klíčky. Hlavne tie strukoviny bol u mňa kameň úrazu. Musela som kupovať konzervy, lebo vždy som zabudla dopredu si ich namočiť. A ako isto vieme, strukoviny v konzerve nie sú ani tak kvalitné, ani neobsahujú rovnaké telu prospešné látky a ich úprava nie je vždy správna a preto nás môže z nich oveľa viac nafukovať, ako z tých, ktoré si pripravíme my doma.

Postupom času, ako som viac o strave čítala, hľadala a poznávala, som vedela, že na to, aby sa mi stalo iné stravovanie zvykom, treba väčšiu organizáciu. Ruka v ruke išla aj naša snaha produkovať menej odpadu a šetriť prírodu.. Celý tento vývoj sa dial postupne.

Vždy som si rada písala a organizovala povinnosti či plány. Tak som si začala plánovať jedálniček. Vždy na pár dní dopredu. Zrazu som zistila, že to je úplne geniálna vec. Vedela som čo budem variť, nakúpila som si dopredu, už sme prestali kupovať plechovky strukovín, lebo som si ich večer namočila a na druhý deň za pár minút uvarila. Zrazu to išlo akosi ľahšie. Keďže jeme veľa čerstvej zeleniny, nestihla hniť, pretože som jej vždy kúpila len toľko koľko potrebujem.

Plánovanie jedálnička mi zjednodušilo život. Vedela som približne, ktoré dni nemám vôbec čas na varenie, aké jedlá uvarím na viac dní či naopak, v určitý deň som si mohla naplánovať dlhý deň v kuchyni, presne tak, ako to mám rada. Čas je vzácny a efektívne ho využiť je radosť. Viac som nad jedlom nemusela premýšľať.

Teraz keď sú deti väčšie, si všetci spolu sadneme k stolu a každý povie svoje tipy, čo variť a čo by si rád dal a spoločne si zostavíme náš jedálniček. Potom sú všetci spokojní. Aj ja, pretože nemusím počúvať frflanie za ušami. ČO si naplánovali, to aj majú.

Takže, Aké sú výhody plánovania jedálnička?

  • Nerozmýšľať príliš nad jedlom. Kto má chuť a čas stále premýšľať nad tým, čo uvaríme? Každý má dosť starostí a povinností. Na poslednú chvíľu vymýšľať, čo uvariť je občas nad naše sily. Poznám to. Ale je fajn nemyslieť na jedlo a pritom navariť zdravo a hravo. S naplánovaním jedálničkom to bude gombička. Raz naplánuješ a máš.
  • Efektívnosť. Vieme to dobre. Správna organizácia je polovica úspechu. Vďaka jedálničku presne vieš, čo nakúpiť a koľko. Vieš, kedy si vyhradiť na varenie čas a kedy zase máš iné plány. A týždenný jedálniček si môžeš odložiť a o pár týždňov zase zopakovať.
  • Zvyk. Ak si chceš zvyknúť variť napríklad zdravšie alebo pestrejšie, kváskovať, či fermentovať, najlepšie, ako to na začiatku zvládnuť a nemať pocit, že si iba v kuchyni, je naplánovať si všetko, čo chceš zvládnuť. Časom sa ti to stane zvykom a príde ti to oveľa ľahšie.
  • Skúšanie. Veľa ľudí mi píše, že sa bojí vyskúšať kari či všeliaké zeleninové a strukovinové jedlá. Ak si to naplánuješ, nakúpiš a určíš si deň, ktorý sa do nového jedla pustiš, uvidíš, bude to oveľa jednoduchšie. A keď si to jedlo zamiluješ, druhýkrát bude varenie zase o kus jednoduchšie.
  • Namáčanie strukovín. Plechovky už takmer nekupujeme. Prečo? Okrem toho, že ušetríme peniaze, je najväčšou výhodou stráviteľnosť strukovín. Tie z plechovky nie sú častokrát dostatočne namáčané, ale iba varené (aj to nie práve šťastne) a môžu byť tak pre nás oveľa horšie stráviteľné. Doma si strukoviny poctivo namáčam, čo ma oberie o minútu času večer. A cez deň si ich uvarím so saturejkou, ktorá eliminuje plynatosť strukovín. Kedysi by nás asi z toho množstva strukovín roztrhlo. Dnes jeme strukoviny denne a nemáme žiaden problém. Naše staré mamy vedeli, prečo strukoviny namáčať. Vyťažiť z potraviny maximum má svoj význam. A práve plánovanie jedálnička nám pomôže vidieť, ktorý deň strukoviny budeme variť, aby sme si ich predtým namočili. A všetko fičí ako má. Namáčanie strukovín v konečnom dôsledku je veľmi rýchla záležitosť a robí strukoviny oveľa ľahšie stráviteľné. Takto namočené sa varia oveľa kratšie, závisí od druhu strukoviny samozrejme.
  • Domáce výroba. Jogurt či kváskový chlebík, aj to si plánujeme.
  • Plytvanie jedlom. Plánovanie jedálnička ti pomôže menej plytvať jedlom. Menej vyhadzovať kúpené potraviny, či uvarené jedlo. Nakupovať tak akurát. Naplánovať si varenie podľa toho, čo už doma mám.
  • Zdravie. To máme len jedno a variť si zo skutočných nespracovaných potravín občas vyžadujue kúsok praxe. Aj dať svojmu telu veľa probiotických látok vo forme kefíru či fermentovanej zeleniny. Spojiť to v jedno a mať dobrý jedálniček je veľmi dôležité pre celé naše telo i imunitu. A čo nám v tom pomôže, ak nie chuť spraviť niečo pre seba (a koniec koncov tým pádom aj pre ľudí, ktorí žijú vedľa mňa) a jedálniček, kde si zapíšem, čo budem jesť? V jeden deň schovám kefír do lievancov, inokedy do koláča či smoothie. Cícer do falafelu či inú strukovinu do polievky. Jedálniček si vieme naplánovať nie len podľa našich chutí, ale aj podľa toho, čo chceme „do seba dostať“.
  • Striedmosť. Som presvedčená, že náš život sa nemá točiť okolo jedla. Že jeme, aby sme žili (čo najplnohodnotnejšie) a nežijeme, aby sme jedli. Naučiť sa striedmosti a nechcieť byť každý deň ako keby na svadbe, je v dnešnej konzumnej spoločnosti veľmi dôležité. Odkedy si doma plánujeme jedálniček, naša strava je síce kvalitná (aspoň sa o to snažíme), ale je veľmi jednoduchá. Vieme, čo budeme variť, vieme, čo chceme jesť a nemusíme nad tým neustále premýšľať.
  • Deti. Ak máš deti, určite chápeš. Darovať im šancu vyjadriť svoj názor na to, čo by si radi dali, bude pre nich vzácnosťou. Zároveň sa vyvaruješ častému frflaniu nad jedlom. Budú vedieť, čo ich čaká. Lebo ste si to spoločne naplánovali. Ak už máš väčšie deti, naplánovať si môžete aj kto čo pripraví. Zapájať deti do varenia, prípravy a rozprávať im o surovinách je dôležitá časť výchovy. Aby aj oni raz odolali lákadlám konzumizmu a dokázali si uvariť ozajstné jedlo, ktoré bude prínosom pre ich telo a život. A nebudú jeho otrokom.
  • Sloboda, jednoduchosť, pohoda, radosť .. toto ti prinesie plánovanie jedálnička. Slobodu od neustáleho premýšľania, čo uvariť. Jednoduchosť v kuchyni. Pohodu pri varení a radosť z efektívneho, chutného a zdravého jedla, ktoré si vďaka jedálničku uvaril hravo.

Pre koho je jedálniček určený?

Pre všetkých. Ako?

  1. Ak si sám a rád si do práce či von občas vezmeš obed, s jedálničkom si ľahko naplánuješ svoj týždeň. Alebo naopak, rád si uvaríš niečo dobré večer a nechceš, aby to bola pizza z mrazničky.
  2. S kamoškami či partnerom, manželom, rodičmi .. spoločné zorganizovaná kuchyňa a čas v nej uľahčí mnoho.
  3. Máš rodinu? Tak plánovanie jedálnička je úplne nutnosť, ako sa nezblázniť a nakŕmiť všetkých.

Môj jedálniček sme vytvorili pre Teba spolu so šikovnou grafičkou Luckou, ktorá sama tvorí prekrásnu grafiku na jej eshope denník jednej duše. Ja je veľmi ďakujem, za úžasnú grafiku a za v to, že vniesla do jedálnička presne to, po čom som túžila – pestrosť, hravosť a ľahkosť.

Jedálniček si môžeš kúpiť na mojom eshope Medzi jedlom a láskou. Momentálne naň prebieha parádna zľava a po zadaní kódu „RADOST“ máš na knihu i jedálniček POŠTOVNÉ ZADARMO

Jedálniček si môžeš zakúpiť aj s magnetkou na zadnej strane, aby si si mohol svoj jedálniček nalepiť na chladničku alebo iný magnetický povrch. Takto ho budeš mať stále na očiach a nikde sa ti nestratí.

Ďakujem za tvoju podporu a prajem ti hravé a zdravé chvíle v kuchyni, aj vďaka plánovaniu jedálnička. 

s úsmevom …

LaPetite Mary

Zanechať odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *