Shakshuka

Dnes som nám na raňajky pripravila jedlo pôvodom zo strednej Afriky, ale jedia ho veľmi často aj v Izraeli.  Považuje sa skôr z raňajkové jedlo, no u nás doma ho jeme rovnako na raňajky, ako aj na večeru. Ja spokojne aj na obed. Prečo? Dôvod je jednoduchý. Tak veeeľmi nám chutí a za mňa je to najobľúbenejšie jedlo tohto leta.  A aký je vlastne jeho názov? Nadpis Vám už napovedal – SHAKSHUKA (čítaj šakšuka). Je to tak trošku obdoba nášho leča, ale iba časťou ingrediencí. Shakshuka je pre mňa ale oveľa viac vychutené a sofistikovanejšie jedlo, ktoré má svoj pôvod a osobné čaro. Doma som ho robila už veľa krát a postupne som pracovala aj s koreninami, ktoré som pridávala, odoberala, dolaďovala a hrdo môžem vyhlásiť, že toto je za nás najlepší mix korenín, ktoré do shakshuky môžete dať. Veľa článkov som preštudovala, aby som shaksuku nezmenila natoľko, že už by to nebola shakshuka, pretože to som nechcela. Takže recept je čo najviac podobný originálu, aj s koreninami. Vlastne musím povedať, že koreniny dotvárajú to čaro tomuto jedlu. Za mňa odporúčam. Skúste tam pridať čo najviac korenín, ktoré uvádzam v recepte. Verte mi, je veľký rozdiel, ak jete toto jedlo bez nich a s nimi. Množstvo korenín som naschvál neudávala, pretože každému chutí niečo iné. Ja mám napríklad veľmi rada koriadner, muškátový orech a chili, takže ho pridávam do jedla viac a jeho prenikavá chuť mi nevadí. Každá korenina ma v Shakshuke svoje opodstatnenie a to pravé množstvo si musíte nájsť sami. Niekto nemá rád chilli, niekto červenú papriku, niekto zase koriander. Preto odporúčam si najprv pridať z každej koreniny po trošku a postupne, ďalšie razy pridajte tej či onej koreniny a uvidíte, čo to spraví s Vaším jedlom.

A ak si už tú svoju shakshuku vychutíte tak, ako Vám najviac chutí, môžete do nej niekedy pridať aj cuketu, baklažán alebo trebárs šampióny, čo guľky s mletého mäsa. Bude to tak trošku netradičná shakshuka, ale ak nečakáte na obed rodeného Izraelčana, spokojne si doprajte aj túto obmenu. Chutí rovnako fantasticky, ako tá origoš verzia.

Tak Vám veľa príjemného experimentovania pri dotváraní tohto skvelého letného ľahkého jedla, ktoré verím, že si zamilujete rovnako ako my.

Krásne letné dni!

 

Ingrediencie

  • 2 červené papriky
  • 1 žltá papriky
  • 2 strúčiky cesnaku
  • 4 rajčiny
  • 1 cibuľka
  • olivový olej
  • petržlenová vňať
  • chilli
  • 3-4 vajíčka
  • soľ
  • čierne korenie, coriander, aníz, škorica, kardamon, kmín, kurkuma, zázvor, muškátový oriešok, červená paprika

 

Postup

  1. Zeleninu si umyjeme a nakrájame. Papriky  na pásiky, rajčiny na tenké mesiačiky, cibuľu na drobno a cesnak na tenké plátky.
  2. Na panvici si na troške olivového oleja osmahneme cibuľku a cesnak.
  3. Do maždiara si dáme guličky koriandru, aníz, čierne korenie a kmín a podrvíme. Pridáme soľ, škoricu, kardamón, kurkumu a červenú papriku a nastrúhaný muškátový orech a trošku nastrúhaného zázvoru. Nakoniec pridáme ľubovoľné množstvo chilli papričky, ak máte radi pikantné. Všetky korenia spolu premiešame.
  4. Túto korenistú zmes vysypeme na osmahnutú cibuľku a cesnak, poriadne zamiešame a chvíľku necháme na panvici na veľmi miernom ohni, aby sa nám celá zmes nepripálila. Keď cítime ako začnú koreniny voňať, pridáme papriku a 3-4 minutky dusíme. Pridáme rajčiny a dusíme do kým nebude zelenina mäkká. To trvá cca 15-20 minút.
  5. Do hotovej zmesi urobíme tri či štyri jamky a do každej rozbijeme vajíčko. Na miernom ohni počkáme pár minút, aby bielka sa spravili. (Ak chcete, aby sa aj žĺtka celé uvarili, panvicu môžete prikryť pokrievkou.)
  6. Stiahneme so šporáka, nasypeme petržlenovú vňať a podávame s kúskom chlebíka.

P.S. Na hotovú shakshuku môžete podrviť aj kozí syr alebo feta syr, ktorý sa tam ideálne hodí, len som ho nemala pri fotení akurát v chladničke. 🙂

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.