
Prvé kroky k minimalizmu
Pred pár dňami som písala tak trošku o minimalizme. Len tak všeobecne a veľmi okrajovo. Dnes by som sa rada pozrela na to, ako začať, aby naše rozhodnutie nezhromažďovať veci, mať jednoducho zariadenú domácnosť a žit jednoduchšie, bolo naozaj efektívne.
Náš dom je podľa viacerých minimalistický. Cítime slobodu pri pohľade na našu domácnosť a denno dennom žití v dome, kde nie je veľa hračiek, dekorácii, oblečenia a zbytočného nábytku.. Ale toto je samoška náš pohľad na domácnosť a každý máme svoj štýl a tak je to super. Počas troch rokov, ktoré som prežila vo Francúzsku, som sa zamilovala do jeho vidieku, do krásných vidieckých domčekov, do tej čistej neprečačkanej prírody.. To je krása! Počas týchto rokov som precestovala veľa dedín a regiónov a tieto jednoduché, malé miesta mi učarovali viac, ako veľké mestá.. Domčeky na vidieku sú zväčša naozaj úchvatné. Kamenné domy, vnútri drevené trámy, pravé tehly, staré stoly, stoličky rôznych farieb, jednoducho upravené záhrady .. Naozaj v nich cítite prírodu .. Píšem to preto, lebo domčeky na vidiecky spôsob naozaj milujem .. Ak si dá niekto záležať na autentickosť materiálov a „nefejkuje“, vzniká niečo nádherné…
Prepáčte, nechala som sa trošku uniesť mojou srdcovkou, francúzskym vidiekom :). Len som chcela napísať, že minimalizmus v dizajne nie je jediná cesta.. Vždy rada prídem k niekomu, kto má svoju domácnosť zariadenú podľa svojho vkusu. Prečo to píšem? Aby ste ma nevnímali ako niekoho, kto má rád minimalistický štýl a preferujem ho ako správny. Vôbec nie! Skôr som chcela poukázať na minimalizmus ako CESTU, či prostriedok, ako sa naučiť šetreniu, jednoduchosti a vystačiť si s „málom“ a nepreplneným domom hračkami, oblečením a nábytkom.. Šetríme tým našu peňaženku, životné prostredie. A je jedno, či máte dom zariadený vo vidieckom štýle alebo preferujete moderný štýl alebo nemáte žiaden vyhradený štýl a proste máte doma to, čo sa Vám páči.
Koniec koncov, minimalizmus veľmi úzko súvisí so zero waste, slow living či recyklovaním. O týchto témach budem určite tiež písať, pretože idú ruka v ruke s jednoduchším, minimalistickejším spôsobom života. Ja by som to najradšej ani nerozdeľovala a nekategorizovala. Ja sama nežijem žiaden životný štýl. V rodine žijeme ako najlepšie vieme, uvedomelo, snažiac sa používať svoj rozum a nevnímať nejaké metódy ako smerodatné. A keď sa pozerám ako žila moja babička, ktorá mi je vzorom, zistujem, že všetky tieto naše moderné názvy, ktoré sa snažia o dobrú vec ako zero waste, recyklovanie, slow living, mala dávno v malíčku a prakticky to žila. Ďakujem babi 🙂 .. Ale povedzme si, že nám občas dobre padne si všetko napísať, prečítať, kategorizovať .. V dobe samých lakádiel si jednoducho musíme pripomínať, čo je pre nás dôležité, ako chceme žiť a kam smerujeme. Ako ľudia s telom a dušou, obklopení inými ľuďmi a prírodou. Inak riskujeme, že sa stratíme a budeme ovplyvniteľní každou novou metódou, či štýlom, ktorý príde ako veľká novinka.
A ako začať žit jednoduchšie? Prinášam dva základné prvé kroky, ktoré Vám pomôžu naštartovať sa na cestu jednoduchého života s hlbšou radosťou v srdci zo všetkých malých vecí, ktoré nám každý deň prináša.
1.ZOZNAM PREČO ŽIT JEDNODUCHŠIE
Prvou vecou, ak sa Vám zdá myšlienka minimalizmu sympatická, je napísať si zoznam. Zoznam, prečo by ste chceli žiť jednoduchšie. Napíšte si dôvody prečo. Tieto vyššie, „vznešenejšie“ dôvody Vás potom budú sprevádzať po celý čas upratovania a odpútavania sa od zbytočných materiálnych vecí. Verte mi, je to super. V mojom zozname je napríklad viac sa hrať s deťmi a nečumieť do mobilu alebo počítaču, aby som si s niekým vypisovala alebo hľadala inšpirácie, čo si kúpim do domu alebo na seba a čo „je akurát v móde“. Takisto by ste tam našli – viac sa si čítať, ostať v tichu len tak s Bohom, viac sa rozprávať s manželom, šetriť životné prostredie, minimalizovať odpad, či šetriť peniaze na záhradu (okolo nás je veľká kopa blata, takže chápete naše šetriace úsilie 🙂 ) . Tento zoznam je super v tom, že si ho môžete prečítať vždy znova a znova keď budete možno chcieť kupovať ďalšie, veľa krát menej podstatné veci, bez ktorých sa dá ľahko zaobísť. Tento zoznam Vás bude motivovať a sprevádzať Vás. Aby to nebola len snaha o jednoduchší život bez dôvodov prečo, ale aby ste mali svoje dôvody, ktoré majú vyššiu hodnotu, sú pre Vás dôležité a chcete ich dosiahnuť. Minimalizmus je prostriedok, nie cieľ. Cieľom je presne to, čo ste do Vášho zoznamu napísali. Takže napríklad, ak doma nemám veľa zbytočností a nekúpim ďalšiu vázičku, či ďalšie rifle, len preto, lebo sa mi páčia, aj keď mám doma desať podobných, ušetrím čas na upratovanie alebo čas, ktorý by som minula na vyberanie, niekedy (nie vždy), nadbytočného oblečenia a i nejaké peniaze. A čo s tým časom a peniazmi? Presne to, čo som si do zoznamu napísala. Dnes sa viac zahrám s deťmi, prejdeme do prírody, večer pokecám s manželom a ušetríme niečo na trávnik, po ktorom túžime. A koniec koncov vyprodukujeme o trošku menej odpadu. Jednoduchý príklad.
2.VEĽKÉ UPRATOVANIE
Vedeli ste, že podľa odborníkov by sme mali vlastniť tak 100 vecí? Pričom, či je to dom, auto alebo šľahač, každá vec sa ráta za jednu. Mne to teda zrátať moc nešlo, pretože iba v kuchyni mám viacero náradí, formy na tortu, či kopec príborov, keďže sa stretávame veľká rodina. Myslím si, že hlavne, ak už máte deti, tento počet je nereálny. Takže tuto ja osobne trošku zlyhávam. Pre začiatočníkov je však super stanoviť si počet 200 vecí. Myslím, že to je už zvládnutejšie :). Ja, ale namiesto počítania, odporúčam veľké upratovanie. Pretriediť si všetky veci a povedať si, či tu danú vec naozaj využívam a potrebujem. Buďme k sebe úprimní. Ak sme niečo už dlho nepoužili a vieme, že to nie je otázka ročných období (ako zimné, či letné oblečenie alebo nábytok na terasu 🙂 ), dajme to na bok. Tieto veci nevyhadzujte do smetného koša. Možno môžete niečo predať cez internet alebo dať na charitu a tak pomôcť druhým. My sme tento krok absolvovali pri sťahovaní sa. Snažila som sa poukladať do skríň iba veci, ktoré využívame alebo majú reálny potenciál, že ich čoskoro použijete. Trošku som sa ale zasekla pri argumente, že „veď možno raz to budem potrebovať“. Najprv som ho vnímala ako reálny, veď hypoteticky, každú vec môžeme niekedy potrebovať. Po tom, čo som tento argument zopakovala snáď sto krát v priebehu piatich minút mi bolo jasné, že tadiaľto cesta nevedie. Tak som sa vrátila na začiatok, všetko zo skríň vyhádzala a striktne triedila (Najväčšiu radosť mali z toho deti, ktoré sa mohli opäť hrabať v naších veciach. Nie je nič lepšie, ako spoločné upratovanie, kedy si deti môžu všetko chytiť do ich malých rúčok a utekať s tým po dome a vy tajne dúfate, že Vám to prinesú späť v pôvodnom stave :)). Verte mi, našlo sa toľko vecí, ktoré sme neskôr dali na charitu a ja verím, že priniesli kúsok dobra a niekomu poslúžili. A už vyše troch mesiacov, čo bývame na novom, nám nič z toho nechýbalo… A zrazu sa dokážeme zaobísť bez toľko vecí. Takže mojou radou je určite pomaličky, ale odhodlane upratať svoj dom a porozmýšľať, či dané veci nie sú u Vás tak trošku zbytočne… Veľa odvahy a jednoduchej radosti Vám prajem!
3. ROZHODNUTIE A PREDSAVZATIE
Teraz je čas si sľúbiť, že nebudem kupovať veci, ktoré sa mi iba páčia (aj keď som názoru, že občas si treba spraviť radosť 🙂 ), ale ktoré naozaj aj potrebujem. Kupovať len to, čo naozaj potrebujeme nám môže priniesť rovnakú radosť, ba aj väčšiu, ako keď si kupujeme veci len tak, lebo sa nám páčia a chceme si iba spraviť radosť. Aj to, čo potrebujeme, sa nám musí páčiť a tým, že sme možno dlhšie čakali, tá radosť bude ešte hlbšia. Ak si chcete niečo kúpiť, čo životne nepotrebujete, počkajte pár dní. Nechajte si to prejsť hlavou. O týždeň sa spýtajte samých seba, či to naozaj potrebujete … Odpoveď už možno viete aj vy sami. Nie vždy to bude ľahké. Poznám to. Naša konzumná doba vie byť dobrým klamárom o tom, čo naozaj potrebujeme.
Moja babička žila veľmi skromne. Vtedy vlastne ani nemali na výber. Mali zopár malých obchodíkov a veľká väčšina boli naše slovenské výrobky. Dnes na nás z každej strany blikajú milióny druhov oblečenia, nábytku, hračiek, kozmetiky, jednoducho všetkého, na čo len pomyslíte. A do toho dokonale zvládnutý virtuálny management. V tomto to mali ľahšie, nemusela tak veľmi odolávať reklamným lákačom. Občas jej tak tichučko závidím. Aj vy? 🙂 Ale myslím, že aj my môžme žiť podobne. Je to o rozhodnutí a pevnej vôli. Každý máme na to. Ak budeme premýšľať, čo a kde si kupíme, bude to mať pozitívny dopad na nás, našu rodinu, okolie. životné prostredie. A práve tým uvedomelejším nakupovaním môžeme napríklad podporiť aj našich Slovenských šikovných ľudí a podnikateľov. Pretože niektorí naozaj poctivo a s celým srdcom pre nás vyrábajú a prinášajú rôzne veci a produkty, či potraviny. Nech nám nie je jedno, čo kupujeme 🙂 Ale o tejto téme niekedy zase nabudúce .. Pre dnes tu máte tri kroky, ako sa učiť žiť jednoduchšie, v modernom jazyku minimalistickejšie.
Veľa odhodlania prajem! 🙂
„Ak sklopíte oči zo skromnosti, pokorte sa aj v duši. Keď ukazujete, že chcete posledné miesto, túžte po ňom aj v srdci.“