radostné srdce

Naše Slovenské Vianoce

Vianoce (a nie len Vianoce) sú o jednoduchosti. O jednoduchosti Lásky, ktorá vo svojej veľkosti prišla, aby nás navštívila, aby mohla vojsť do naších malých sŕdc a aby náš život mal naozaj zmysel. Má život zmysel bez lásky? Podľa mňa nie. Pre mňa nie. To je ten základ, na ktorom možno stavať a následne sa tešiť aj z iných veci.

A aké boli tie naše Vianoce? Boli krásne! Boli pokojné, trošku chorľavé ( to sme si už nejak zvykli), ale požehnané. Neboli síce na snehu, ale boli “ na láske“. 🙂 A ako asi každú ženu, teší aj mňa, ak môžem vytvoriť to teplo domova, tú pokojnú atmosféru s úsmevom na tvári.. Nie vždy to ide. Nie vždy na to mám náladu. Nie vždy vládzem a považujem to za normálne.

Ale vnímam ako poslanie vytvoriť doma atmosféru pokoja a jednoduchej radosti …

 

Najdôležitejšie je určite náš vnútorný svet a naše prežívanie, to či sme nervózni, či prežívame sami v sebe pokoj, to ako prežívame naše dni, či si strážime v srdci lásku … Ale ako súčasť tej dobrej atmosféry doma považujem aj to, ako si dom pripravíme, vyzdobíme, poupratujeme. Teda aspoň pre mňa. Nevravím o vygruntovaných oknách a vytepovanej dlážke. Vravím o útulne upratanej domácnosti, o tom príjemnom poriadku, o dekoráciach a doplnkoch, ktoré zdobia náš dom, nech ich je akokoľvek málo … U nás doma toho veľa nenájdete. Myslím tým všakovaké doplnky. Na Vianoce to bol stromček, Betlehem,  vetvičky smrekového stromu, dve drevené postavičky a zopár svietnikov. Máme radi prírodné materiály.

Tento rok pred Vianocami som sa rozhodla kúpiť nám obrúsky. Z ľanu. Aby sme nahradili tie papierové. Dlho som hľadať nemusela. Moja obľúbená tvorba Abreadbag má vo svojej ponuke presne také, po akých som túžila. Ľanové, rôznych farieb. Sú jemné a zároveň pevné, že sa nerozpadnú, keď ich pár krát operieme. A sú fakt krásne. Ja som zvolila tri farebné odtiene a to hnedú, krémovú a šedú. Spoločne s obrúskami nám zdobil stôl aj ľanová utierka, do ktorej balím môj doma upečený kváskový chlebík. A všetky tieto vecí využívame celý rok, nie len na Vianoce.

 

 

Spolu s prekrásnymi a praktickými ľanovými obrúskami som si v Ikei kúpila tento kameninový podnos, na ktorom som servívovala koláčiky. A do domácnosti nám pribudil aj drevený lopárik od thekitchen.sk . Zaujal ma tým, že jedna jeho časť je biela, druhá klsaická drevená a úplne som sa do neho zamilovala. Čo naň hovoríte?

Dlho sme zvažovali výber stromčeku. Či ísť do umelého alebo živého. Nakoniec sme sa rozhodli pre živý. Máme kompost, takže sme dilemu zbytočného vyhodenia stromčeka kdesi na smetisko mali rýchlo vyriešenú. Stromček sme jednoducho popílili a hodili do kompostu.

A tradičný Slovenský Betlehem máme so sashe.

Toto mal byť inak môj posledný príspevok starého roka .. Keď si tak človek bilancuje … čo všetko prežil a čo ho možno čaká. Ale nestihla som to. Možno dobre tak. Viete prečo? Lebo aj tak je dôležitejšie, čo máme vo vnútri v srdci a nie len to, čo sme prežili a čo prežijeme. Niekoho môžu tie ťažké dni a chvíle utrpenia tak zoceliť a priniesť mu do srdca viac ľudskosti, že koniec koncov sú mu prínosom, aj keď v tej chvíle to tak možno nevníma. A inému zase môžu tú ľudskosť vziať. Niekto potrebuje chvíle oddychu, aby sa upokojil a znovu našiel seba. Iní sa možno pohodovými dňami stanú príliš pohodlnými a lenivými. Vždy je to o tom, ako chceme prijať to, čo práve prežívame. A že sa nebudeme porovnávať s druhými a očakávať stále od nich niečo. Myslím že potom nájdeme ten vzácny pokoj a každý deň nám môže niečo krásne priniesť a niečomu sa môžeme naučiť.

 

Majte krásne jednoduché dni ..

Vaša LaPetite Mary

Zanechať odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *