radostné srdce,  zdravý domov

Môj malý chutný svet

 

Mojím veľkým životným vzorom je mi moja babička. Už je v nebi, isto, nepochybujem. Ale keďže som mala to šťastie, prežiť tu na zemi s ňou zopár rokov, jej príklad mi je veľmi osobný. Neraz som aj tu na blogu o nej písala. Vždy som ju obdivovala ako žije. Žila pre Nebo, no zároveň tak veľmi nohami tu na zemi, tešiac sa z každej maličkosti. Až som to nevedela pochopiť. Mala silnú vieru, tešila sa Domov do Neba, no zároveň sa tu dokázala tešiť z každej malinkej fialky, ktorú zazrela v tráve, z koláčikov, ktoré pre nás napiekla, z pokojného času v záhradke, na návšteve u nás … Prežívala život naplno. Naozaj naplno. A nie len si ho užívala, ako dnes sa zvykne hovoriť. Užívaj si. Si mladý. Nič nezmeškaj. Skúšaj. Hm .. moja babička takto nežila a napriek tomu, je to pre mňa vzor toho najplnohodnotnejšieho života. Aj vtedy keď mala rakovinu, bola v obrovských bolestiach, umierala, a aj napriek tomu si kúpila šaty k  sestre na svadbu a tešila sa z nich veľmi, ukazovala ich mojej maminke, ako keby vylovila poklad. Nikdy si nepotrpela na veľké veci, žila tak skromne, možno o to viac dokázala prežívať radosť z maličkostí. Svadbu mojej sestry nakoniec nestihla. Odišla Domov, do Neba. A my sme si boli istí, že na sestrinej svadbe je s nami a že v Nebi tancuje presne v tých šatách, ktoré si kúpila. Nikdy neprepadala pesimizmu. Ani keď bola vojna. Ani keď prežívala ťažké chvíľe. Dokážeme aj my žiť takto? Ja ešte nie. Ale mám pred očami a hlboko v srdci každý jej láskavý úsmev, každé jej láskyplné gesto, jej tvár, jej domček … Žila pokojne, skromne, šetrne k prírode a v súľade s ňou a spokojne s tým, čo mala, aj spolu s mojím skvelým deduškom ..

A práve tento jej „pomalší láskavý životný štýl“ akoby sme povedali v dnešnom jazyku, je mi inšpiráciou, stáva sa našou súčasťou a teda aj súčasťou môjho blogu, mojej novej stránky, na ktorej Vás naozaj srdečne vítam. Naozaj srdečne a verím, že si tu nájdete každý kúsok pre seba, niečo, čo Vás poteší, zahreje, inšpiruje a možno pomôže trošku spomaliť ..

 

 

A prečo som sa tak rozhodla? Vždy som rada písala. Ako malá, mala som možno 7 alebo 8 rokov, som si spojila nejaké staré papiere a napísala som knižku. A viete o čom? O jednej rodinke, ktorá sa presťahovala do domčeku pri lese, kde brali vodu iba so studne, do mesta, či do školy chodili iba na bycikli a doma si dopestovali všetku zeleninu a ovocie. Všetko si z nej už presne nepamätám, bolo to naozaj veľmi dávno a knižka sa niekam stratila, či vyhodila. Vlastne to nebola taká klasická kniha. Mala pár stránok, takých pár šmirákov preložených napoly s veľkým kostrbatým písmom laváčky. Ale pre mňa to bolo veľdielo 🙂 Vôbec si nepamätám, čo ma k nej inšpirovalo, ale bolo to niečo hlboko vo mne a vlastne, ako pri každej knihe, aj ja som sa do nej ponorila a úplne som mala pred sebou celú tú rodinku a to všetko, čo som v nej opisovala… Vlastne bola  o živote, ktorý sa teraz snažíme žiť. V našom domčeku, obklopení aspoň ako-tak prírodou … Zvláštne. A pre mňa zároveň veľmi vzácne.  Ale aby som sa vrátila k blogu a k mojej novej stránke. Po čase blogovania mi môj koláčikovský priestor prišiel pritesný. Práve kvôli mojej záľube písať.  Bolo komplikované kombinovať určité témy s pečením. A tak som si vytvorila stránku, kde i naďalej nájdete recepty na chutné zdravšie koláčiky. Pridávať budem aj hlavné jedlá či polievky. A na druhej strane, nájdete tu všetko, čím žijem, čo je pre mňa dôležité a čo objavujem. Keďže sa snažíme pristupovať k prírode šetrne, nájdete na mojej stránke postupne kopec tipov na bezobalové riešenia v našom živote. A nájdete tu aj články o „slow living“, pomalšom životnom štýle, ktorý nás učí žiť pomalšie, precítenejšie, uvedomelejšie, menej konzumne, s úctou k prírode a s láskou k našej krajine a k tým, ktorý poctivo a s celým srdcom prinášajú naše slovenské výrobky.  A občas tu nájdete aj niečo o vnímaní všetkého, čo dokáže len srdce uchopiť … Všetko tak, ako to cítim ja, nenútiac nikomu nič z toho, čo tu nájdete, vo veľkej slobode, čerpajúc z vlastného srdca a zo skúseností mojej babičky, ktorá je mi naozaj veľkým vzorom ako žiť správne… Pretože sa všetci nachádzame v škole života. Ja, ty, všetci kráčame životom. Je fajn si navzájom pomáhať …

 

 

Už možno chápete prečo názov Lapetite Mary. Tento názov v sebe ukrýva môj chutný svet ( l´apetit ), pretože varenie a pečenie a ten okúzľujúci tvorivý čas v kuchyni zbožňujem, no zároveň Vám chcem priniesť viac z môjho „malého“  sveta (la petite). Takže názov som oproti starému trošku pozmenila, zjednodušila, pretože tá francúzština vie poriadne potrápiť :). Vo francúzštine sa „la petite“ a „l´apetit“ vyslovuje veľmi podobne a preto som sa rozhodla pre túto slovnú hračku. A ukrýva v sebe, rovnako ako názov, dve hlavné myšlienky…. ten chutný tvorivý svet a ten náš malý rodinný, túžiaci po jednoduchom, malom živote v súlade s prírodou..  Snažila som sa o jednoduchosť a neprekombinovateľnosť. Ak Vám na stránke niečo nepôjde alebo máte nejaké postrehy ako ju vylepšiť, ja sa iba poteším. Budem Vám veľmi vďačná za každú spätnú väzbu. Koniec koncov, blog je pre Vás v prvom rade.

 

Prajem Vám krásne, jednoduché dni, naplnené vďačnosťou a úsmevom a príjemné chvíle i tu na blogu ..

A ďakujem, že ste tu!

 

P.S. Nádherné slovenské zásterky na fotkách sú od Abreadbag a čoskoro Vám ukážem aj viac fotiek z tejto krásnej kolekcie .. lebo toto je moja srdcovka! 🙂

 

Vaša LaPetite Mary

 

 „Choď, ži a staň sa …“

 

 

 

Zanechať odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *