bezlepkové,  Vianoce

Makové guľky s bielou čokoládou

Je jedna hodina v noci. Zababušená v teplúčkej deke, obklopená kopou krabíc na sťahovku, v poloprázdnom byte bez väčšiny nábytku, sŕkam varené vínko a píšem tento príspevok. Všetci už dávno spia , všade je úplne ticho. Ja už tiež padám únavou. Ale mám rada chvíle ticha. Nie je ich veľa, lebo často nevydržím byť tak dlho hore a inokedy je pre mňa ťažké si nájsť takéto tiché chvíle. Tak aspoň dnes v noci .. Práve rozmýšľam nad Vianočnými sviatkami, ktoré prichádzajú … nad mojou rodinkou, nad deťmi, ktoré tak rýchlo rastú, ktoré robia úžasné pokroky, ktoré sú tak vnímavé a ktoré nám denne prinášajú toľko radosti … a nad manželom, ktorý je pre mňa veľkým darom, oporou a som mu vďačná za toľké … a ktorého by som nevymenila ani za nič na svete .. A hovorím si, že mám šťastie, že mám všetko. Spoločne s vierou v Boha, lebo to je ten najväčší dar, ktorý je zdrojom jednoduchej radosti a nádeje .. Aj Vianoce sú o Bohu, hoci dnes sa maskujú za všetko ostatné. O tom malinkom Ježiškovi, ktorý prišiel ako úplne chudobný na tento svet, len preto, lebo nás ma tak rád. Vianoce sú o tom Božom Dieťatku, o Nádeji, ktorú so sebou prináša, o Láske, ktorou je On sám. Vianoce sú naozaj o Láske. Pre niekoho to Boh možno nie je, ale ak si strážime Lásku v srdci, máme to Podstatné… Láska, ktorá viac dáva, ako prijíma, láska, ktorá sa vie obetovať. Láska, ktorá dáva silu mať rád aj tých, ktorí nám nie sú sympatický, ktorí sú nám ukradnutí, či nám ublížili. Láska je mať rád každého človeka a v prvom rade tých najbližších, veď ono je to niekedy to najťažšie, však? 🙂 … Na konci môjho príspevku nájdete jeden citát, ktorý krásne vystihuje to, k čomu sme pozvaní počas Vianoc. Aby sme sa stali deťmi Vianoc .. deťmi Lásky a to v každom veku!

 

Na Vianoce vždy rada pečiem s makom, orechami, kokosom a lekvárom. Taká Vianočná klasická kombinácia. Čo sa týka maku, jedna jeho nádielka ide do štedráku, v ktorom je to moja asi najobľúbenejšia plnka. A druhú nádielku maku nájdete práve v týchto makových guľkách. Sú tak skvelé a ak milujete mak rovnako ako my doma, tieto guľky si zamilujete. Sú veľmi jednoduché, nepečené a vhodné aj pre všetkých bezlepkáčov a bezlaktáčov. Teda, ak tam nedáte tú bielu čokoládu. Mne sa tam veľmi hodila, farebne i chuťovo, tak som neodolala, ale do stredu môžete dať aj horkú čokoládu, či niečo úplne iné. Chcela som ich obaliť v celom nepomletom maku, ale nemala som ho doma, tak som ich vygúľala v pomletom. Pre nás opäť raz rýchly a fajný receptoš, plný super vecičiek. Určite ich tieto Vianoce urobím znova. Tak nám ostane zase o kúsok viac času na seba. Alebo na upratovanie tých krabíc, ktoré sa určite budú povalovať u nás doma po sťahovke 🙂 🙂 …


Ingrediencie

  • 70g ďatle
  • 50g mletý mak
  • 15g sušené hrozienka
  • kúsok bielej čokolády
  • mak na obaľovanie
Postup
  1. Ďatle zalejeme horúcou vodou, najlepšie prevretou, a necháme 15 min. odstáť.
  2. Do mixéra si vysypeme mletý mak, pridáme scedené ďatle a hrozienka a mixujeme, aby nám vznikla jednotná hmota.
  3. Z hmoty tvarujeme malé guľky. Do stredu každej guľky vložíme malinký kúsok bielej čokolády ( spokojne môžete použiť aj horkú alebo niečo iné, aby ste mali dezert bez laktózy a bez múky) .
  4. Guľky obalíme v maku. Nedostala som sa do obchodu, aby som kúpila celý nepomletý mak, tak som ich obalila v mletom maku (na chuti im neubralo), ale verím, že obaľované v celom maku, budú ešte krajšie.

 

 

 

 

 

 

„Láska je Božou podstatou a musí sa stať tvojou podstatou, ak chceš byť jeho dieťaťom.“ 

 

Zanechať odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *