bezmliečne,  Vianoce

Kokosové hviezdičky (bez laktózy)

 

Už máte nakúpené darčeky? Alebo ste tie typy, ktorí si to nechávajú na poslednú chvíľu?  Ja som sa tento rok naozaj hecla a Vianočné darčeky som riešila už v októbri a do polovice novembra. Už sú dávno aj pobalené a mám z nich veľkú radosť. Vedela som, že kvôli domčeku na ne nebudem mať neskôr vôbec čas a nechcela som to odfláknúť, tak som to vzala takto s predstihom. Tento rok som zväčša nakupovala online a dala som si záležať u koho darčeky kupujem. Vyhla som sa veľkým spoločnostiam (okrem kníh) a veľa darčekov som nakúpila  u ľudí so sashe, či iných, ktorí vyrábajú krásne a poctivé veci. Tak napríklad úplne prírodnú kozmetiku, či ručné tkané ľanové vrecká na … Viac prezradiť nemôžem, blog čítajú aj rodinný príslušníci :). Ale mám z týchto vzácných a originálných darčekov naozaj radosť a verím, že potešia ich adresátov. A ako bonus mám pokoj v srdci, že mám všetko vybavené a všetok čas môžem venovať deťom a dokončovaniu domčeku. A čo vy? Aké najradšej kupujete darčeky? A čo poteší Vás? Máte svoje tajné sny, čo by Vás na Vianoce potešilo? Pre mňa bude tento rok najväčším darom spoločný čas s mojou rodinkou. Nehovorím to ako klišé. Naozaj sa veľmi teším na spoločný rodinný čas. Posledné mesiace sme boli spolu príliš málo a tak som vďačná za každú spoločnú chvíľu. A jasnačka, že sa teším aj na celý domček. Už som Vám písala, že úplne mega bude umývačka riadu a špajza 🙂 🙂
Odvtedy ako tak brutálne zdraželi vajíčka, snažím sa nimi neplytvať. Chcela som, aby nejaký môj Vianočný recept bol aj bez vajíčok a tieto kokosové hviezdičky sa bez nich aj podarili. Sú aj bez laktózy, takže opäť poteším aj všetkých alergikov na laktózu. Cesto drží iba vďaka kokosovému oleju. A naozaj drží :). Pri vaľkaní sa po krajoch trochu drolí. Ale keď ho budete vaľkať trošku odležané a cez potravinársku fóliu, mne osobne sa cesto vaľkalo fajn. Iba tie kraje sa trošku drolia, ale, nie je to žiadna veda. Hviezdičky sú suprovsky kokosové. Kokos, kokosové mlieko (môžete použiť hocijaké iné, ktoré Vám vyhovuje) a sladila som kokosovým cukrom, ktorý ma nižší glykemický index a viac všeliakých minerálov a vitamínov. A ešte som zabudla napísať, že dobráci z Dr.Oetker mi poslali kopec vecičiek, nech mám z čoho piecť, za čo im ďakujem a medzi nimi je aj skvelá vanilková pasta. Je super a koláčikom dodá nádych vanilky. Už ste ju skúšali?A po upečení som ich poliala takouto čokoládou. Neviem, či môžem použiť názov čokoláda, ale zmes horúceho kokosového oleja, kakaa a medu vytvorí naozaj čokoládu, ktorá je fakt dobrá. Takto vzniknú hviezdičky, ktoré sú stále bez laktózy a ak použijete bezlepkovú múku, aj bez lepku. Sú zdravé a super fajné!  Tak smelo do toho!Ingrediencie

 • 65g rozpustený kokosový olej
 • 100g celozrnná špaldová múka
 • 120g mletý kokos
 • 50g kokosové mlieko (alebo hocijaké iné)
 • 50g kokosový cukor
 • 1/2 ČL vínny kameň Dr. Oetker (kypriaci prášok s vínnym kameňom)
 • 1/2 ČL vanilkovej pasty Dr. Oekter
 • 3 PL rozpustený kokosový olej
 • 3 PL med (alebo agáve sirup, ďatlový sirup ..)
 • 3 PL kakao z nepražených kakaových bôbov (alebo obyčajné holandské kakao)
Postup
 1. Všetky ingrediencie na cesto si zmiešame dokopy. Cesto sa môže trošku droliť, je to normálne, pretože je v ňom veľa kokosu. Cesto necháme 15min. odpočívať v chladničke.
 2. Cesto si vyvaľkáme cez potravinovú fóliu. Po okrajoch sa cesto mierne drolí, ale vôbec sa nebojte. hviezdičky išli fajn vykrajovať. Kraje a zvyšky cesta po vykrajovaní som znova dala dokopy a cez fóliu znova vyvaľkala a vykrajovala . Vykrajovať môžete ľubovoľné tvary.
 3. Hviezdičky pečieme na 160°C , cca 10 minút.
 4. Na polevu si zmiešame rozpustený horúci! kokosový olej, med a kakao. Lyžičkou prelejeme  koláčiky touto čokoládou a necháme stuhnúť. Pracujte rýchlo, lebo „čokoláda“ tuhne a znova ju už neohrievajte, lebo sa Vám oddelí kokosový olej od zvyšku hmoty a už ju nedokážete použiť.

 

 

 

 

 

 

„Keď človek nič nežiada, všetko vníma ako dar.“ 

Zanechať odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *