raňajky

Fermentovaná granola

Moja najväčšia radosť v kuchyni. Hneď po kefíre. Fermentovaná granola. Áno, toto je jedlo, z ktorého mám tak obrovskú radosť a nadšenie. Toľko som skúšala, ladila, sušila, nakúkala. Toľko sklamania popretkávaná malými nádejami. Až sa podarila. Je dokonalá.

Je tomu už rok, čo som začala premýšľať nad fermentovanou granolou. Doma sme si v tom čase už fermentovali v kefíre a vode vločky na lievance, wafle, placky či koláče. A raz, keď sme si do jogurtu pridávali našu domácu granolu som sa spýtala samej seba, prečo vlastne nemáme aj granolu fermentovanú? Predsa, vločky a orechy na vyššej teplote len tak upečené nie sú práve ľahko stráviteľné a to najzdravšie.. Preto som dlho uvažovala ako urobiť granolu zdravšou, výživovo prístupnejšou a prínosnejšou.

Tak som začala veľmi odvážne. Až tak, že prvý pokus vyšiel úplne biedne a zle. Proste katastrofa. Ďalšie dva pokusy už boli lepšie, ale stále mi na nich niečo nesedelo. Ale odhodlanie ma držalo, nevzdala som sa. Dala som si pauzu a o pár týždňov som sa na ňu znova vrhla. Postupne som zistila, čo fermentovaná granola potrebuje a čo jej neprospieva. Až sa podarila a ja som skákala až po plafón. Vlastne som zistila, že to je veľmi jednoduché! Taká radosť. Výživná fermentovaná granola je taký malý splnený sen. Niekto by rád kabelku a nové topánky, ja mám granolu. 🙂

Kto pracuje z vločkami a kefírom vie, že ak sa tieto dve spoja a nechajú sa pracovať, výsledok vôbec nie je kyslý. Práve naopak. Do granoly Vám bude stačiť menej cukru. Fermentované ovsené vločky vynikajú svojou nasladlou chuťou. A tak si dokážeme spraviť granolu takmer bez cukru.

Granolu možno sušiť aj v sušičke na ovocie. Ja ju suším v rúre. Čas si viete tiež prispôsobiť a sledovať si ju musíte samy. Granola by mala byť dobre vysušená, aby sa nepokazila. Orechy a kokosové plátky pridávam až ku koncu sušenia. A na záver po vychladnutí primiešam aj nasekanú čokoládu. Vlastne si pridať môžete čokoľvek, čo máte radi. My napríklad nemáme v granole radi sušené ovocie. Vy si ho tam ale spokojne pridajte. Nezabudnite až na záver.

Tak, a už sa pustime do prípravy tejto veľkej a zdravej dobroty. Celá príprava je veľmi jednoduchá a ja Vám prajem, aby fermentovaná granola priniesla k Vám domov skvelú chuť! Nám chutí ešte viac ako tá klasická.


Čas prípravy: 10 minút + 2-3 hodiny sušenie

Ingrediencie

 • 5 šálok ovsených alebo iných vločiek
 • štvrť šálky kokosového oleja
 • cca pol šálky kefíru/jogurtu
 • štvrť šálky/pol šálky cukru/javorového sirupu/medu
 • 1 lyžička škorice
 • 1 lyžička vanilky
 • trošku soli
 • kokosové plátky
 • orechy/semienka/sušené ovocie
 • horká kvalitná čokoláda

Postup

 1. Ovsené vločky zmiešame v mise s roztopeným kokosovým olejom a kefírom/jogurtom. Poriadne zamiešame, aby bolo každé semienko obalené v kefíre/jogurte. Podľa potreby môžete pridať vodu/kefír/. Prikryjeme a necháme na linke 12-36 hodín.
 2. Po dobe fermentácie primiešame k ovseným vločkám škoricu, vanilku, soľ a cukor/med/javorový sirup a dobre zamiešame.
 3. Zmes premiestnime na plech a sušíme pri teplote 120 stupňov cca 2-3 hodiny podľa vlhkosti vločiek. Vločky musia byť suché a chrumkavé.
 4. Pol hodinku pred kocnom pridáme ku granoli orechy, semienka a kokosové hoblinky.
 5. Hotovú granolu necháme vychladnúť a primiešame nasekanú čokoládu a kto chce aj ľubovoľné sušené ovocie. Uskladňujeme v čistej nádobe dobre uzavreté. Vydrží ako bežná granola.

komentáre 2

Zanechať odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *