
Ekonetka- zdravý domov bez zbytočných obalov
Asi pred rokom, uf, veru bude to už aj rok, čo sa mi do rúk dostali prvé eko, zero waste výrobky z krásneho eshopu Ekonetka. Priznám sa, zero waste problematika je mi veľmi blízka a záleží mi na prírode a na všetkom, čo sa deje okolo nás. Avšak, dovoľte mi kúsok mojej úprimnosti na úvod. Dobre vieme, že ako v každom odvetví, vždy chce niekto z momentálnych problémov ťažiť. Peniaze sú mocná vec a tak občas prídu na trh úplne zbytočnosti, ktoré zahrajú na city ľuďom, ktorí riešia danú problematiku. Ľudia si ich, častokrát v dobrej vôli, kúpia, pritom by sa bez nich zaobišli a niekto si zarobí peniaze. Keď prišiel bio boom, pamätám si, ako sa niektorí ľudia báli kúpiť niečo iné ako s označením „bio“, hoci to bolo s inej strany pologule, obsahovalo to palmový olej (nevadí, veď je bio), zopár éčok a jedná sa o vysokospracovanú potravinu. A niečo podobné bohužiaľ vnímam aj v zero waste problematike. Občas mi prídu niektoré produkty, vraj podporujúce zero waste problematiku, úplne zbytočnosti. Jednoducho, stratili sme obyčajný sedliacky rozum, ktorý by si kúpil radšej paradajku z trhu, no my si ju kúpime zabalenú v plaste a s označením „bio“. A rovnako je je aj s inými potravinami a produktami. Občas, pod vplyvom spoločnosti, siahame po nezmyselných produktoch. Veď predsa letí v reklame, má ho známy influencer či bloger, má ho náš známy, ktorý nemôže mať nič viac ako my. A zabúdame používať toho rozumného človiečika v nás, ktorý by nám rád ukázal ozajstný život v skromnosti, rozumnosti, v rozlišovaní potrebného a zbytočného.
EKONETKA
Ak ste prečítali môj úprimný úvod, možno chápete taký trošku skeptizmus v nakupovaní. V zero waste problematike občas evidujem tú istú konzumnú tendenciu a práve preto som dosť kritická. Keď som prvýkrát zazrela eshop Ekonetka, veľmi sa mi páčil ich rodinný prístup. To, čo je ich víziou, ako žijú aj mimo eshopu a ako im záleží na našej prírode. Páčil sa mi sortiment, ktorý nebol príliš široký a nepredávali hajbuj hocičo. Na svojom eshope predávajú len to, čo doma vyskúšali. Nevravím, že by som si kúpila všetko, ale sú tam veci, ktoré považujem za veľmi praktické a super. Ale verím, že niekto iný by ocenil zase iné produkty. Každý sme iný, všakže.
Za Ekonetkou stojí mladá rodinka, s troma detičkami. Dobre poznajú bežné problémy rodiny a tak vedia svoju ponuku prispôsobiť viacčlenným rodinám a každej domácnosti. Komunikácia s nimi je veľmi milá, otvorená a ústretová. Ja som dostala možnosť v rámci spolupráce, skúsiť viacero ich produktov. A čo som si vybrala a aký je môj názor na ne? Prečítate si kúsok nižšie. Ale verte, že som maximálne úprimná, čo ste už zistili v mojom úvode, ktorý asi nebude „rezať“ mnohých obchodníkom a podnikateľom. Ale ide mi o to, aby som priniesla praktický pohľad na zero waste produkty a aby zero waste problematika bola riešená a nie ešte ničená zbytočnosťami. Tak poďme na to.
1.Obal bee´s wrap
Schválne začínam týmto produktom, pretože Ekonetka je výhradným dovozcom a veľkoobchodným zástupcom na Slovensku značky Bee´s wrap. Bee´s wrap je ekologický obal na uskladnenie potravín. Je vyrobený s organickej bavlny nahustenej včelím voskom, jojobovým olejom a živicou. Je umývateľný, znovu použiteľný a kompostovateľný. Dlho som si osobne myslela, že bez tohto voskového obrúska sa zaobídem. Veď mám misky a iné náčinie v kuchyni. Prišlo mi to aj celkom drahé, osobne priznávam. No obal prišiel a ja som si povedala, že mu dám šancu a potom reálne zhodnotím, či je to zbytočný prepych alebo super vecička, ktorá má fakt svoje využitie. Voskový obrúsok používam už takmer rok. A čo naň hovorím? Je úžasný! Pefišne praktický! Používam ho denno-denne, stále, bez prestania a stále je plne funkčný. A za tú kvalitu mi to vôbec nepríde tak drahé, keď ho denne používam rok a ešte pár mesiacov snáď vydrží. Balím do neho syry, načatú zeleninu, hlavne avokádo, ktoré jem zväčša dva dni. Rovnako do neho balím krehké maslové cestá, na tarty, koláčiky a galetky, ktoré potrebujú odpočinúť pred ďalšou prácou s nimi. Proste všetko, okrem surového mäsa, do neho balím. Šetrím tým priestor v chladničke, lebo som mala zväčša tieto veci v miskách a rôznych nádobách. Šetrím ním životné prostredie, pretože či chcem či nie, na zakrývanie kváskového cesta a ostatných ciest, potrebujem fóliu alebo plastový sáčok. A takto mi stačí voskový obrúsok. Ja osobne to považujem za super vec. Dnes si ho viete už aj doma vyrobiť. Mne sa tento z Ekonetky veľmi páči a keď si tú sumu rozdelím na mesiace, ktoré ho používam, je to smiešna suma. Čo sa mi na ňom páči je aj to, že keď mi doslúži, pôjde rovno do kompostu a tak nevytvorí žiaden odpad. Zabalený je v malom kartónovom obale. Za mňa parádna vec, maximálne využiteľná v domácnosti.
2. Švédska utierka Jangneus
Ako pri voskovom obrúsku som bola trošku nedôverčivá na začiatku, na túto kompostovateľnú utierku som sa veľmi tešila. Je ultra absorbčná, prateľná a dlhodobo použiteľná. Je vyrobená s prírodných materiálov. Ja osobne som doma dlho bojovala s vechťami a tento vecheť, ak ho tak môžem jednoducho nazvať dokonale spľňa všetky kritéria. Super sa s ním utiera a hocikedy ho hodím do práčky a operiem. Predchádzam tak hromadeniu baktérií v utierke. Tento vecheť naozaj dlho vydrží. Mne vydrží v prieme cca 4 mesiace. Záleží od frekvencie používania a prania, avšak aj túto dobu považujem za dosť dlhú. Kedysi som vechte menila každý druhý týždeň. Dnes mi vystačia za rok 3 alebo 4 a po ich plnom využití ich jednoducho hodím do kompostu. Za mňa parádna, praktická vec, ktorá má svoje opodstatnené denno-denné využitie.
3. Vrecko na rastlinné mlieka
Jeho názov vystihuje jeho funkciu dostatočne. Toto vrecko tiež považujem za veľmi praktické a využiteľné na viacero účelov. Doma robím často kokosové mlieko, takže vždy len rozmixované mlieko dám do vrecka a precedím. Rovnako ho často využívame na smoothie. Máme mixér, ktorý nám pripraví dokonale hladké smoothie. Ale občas si toto smoothie precedíme a vznikne nám čistá šťava bez vlákniny. A aj na tento účel používame toto vrecko. Takže ak si doma robíte rastlinné mlieka alebo chcete zo smoothie čistú šťavu, toto vrecko Vám môže byť veľkým pomocníkom.
4. Lufa
Tak to je tá najparádnejšia vec v mojej kuchyni. Čo vlastne lufa je? Lufa valcovitá (Luffa cylindrica) je popínavá rastlina, môžeme povedať tekvica. Z jej plodu sa pri správnej úprave stane prírodná špongia s pevnými vláknami. Má výborné schopnosti vďaka ktorým sa pri namočení premení na „hubku“, nasaje vodu a zväčší svoj objem. Lufou vyčistíte všetky povrchy. Je drsná a jemná zároveň a u nás plnohodnotne nahradila klasické hubky na riad. Po umytí riadu ju stačí prepláchnuť v teplej vode, aby sme zmyli nečistoty a necháme ju tak. Rýchlo schne a vďaka dieram sa v lufe nehromadia baktérie. Keď si predstavím, koľko baktérií má klasická hubka, v ktorej sa drží vlhkosť! Lufa má aj skvelú životnosť a po tom, ako doslúži u vás v kuchyni, ju jednoducho vyhodíte do kompostu. Lufa nevytvorí žiaden zbytočný odpad a nezaťaží prírodu. Použiť ju môžete na umývanie rôznych povrchov, rovnako v kúpeľni namiesto špongie či na masáže. Za mňa je lufa dokonalý pomocník v kuchyni! Vydrží mi celé mesiace, takže aj ekonomicky je to veľmi výhodná investícia. Veľmi dobre sa mi s ňou umýva a ani po mesiacoch používania vôbec nesmrdí. Ja umývam riad denne a na nepraktickú vec v kuchyni by som si nezvykla, aj keď by bola akokoľvek ekologická. Lufa preto spĺňa moje nároky na praktické a ľahké umývanie riadu a zároveň je šetrná k našej prírode. Dokonalá komboška.
5. Vrecko Vejibag

6. Kelímok RCUP
rCUP je prvý opakovane použiteľný termo kelímok na kávu vyrobený z recyklovaných jednorázových papierových kelímkov. Hlavným cieľom je využitie jednorázových kelímkov, ktoré sú každý deň vyhadzované po pár minútach použitia. Parádna vec. zmysluplná výroba, dlhodobé použitie! Asi toľko. 🙂