koláče/dezerty/muffiny

Banánová bábovka s mandľami a bielou čokoládou

 

Bábovka, bábovka, bábovka .. raňajkový sen môjho manžela. Jedol by ju každé druhé ráno. A každé prvý by zase obmieňal praženicu, lievance, vianočku a muesli s jogurtom. To sú jeho celoročné raňajky. Alebo celoživotné? Každopádne takú tú klasickú bábovku robieva doma prevažne on. Vždy sa mu podarí lepšie ako mne, nechápem. A ja mu veľmi rada túto úlohu prenechávam. Veď viete, ono inak chutí jedlo, keď Vám ho niekto pripraví. Ja zase rada skúšam nové a nové príchute báboviek. To ma úplne fascinuje, aj keď samoška, nie každá dopadne veľmi lákavo … to je riziko hókusu-pókusu :).

 

Táto banánová bábovka ale vyšla parádne! Je vláčna, jemná, chutnučkavá! Namiesto masla som rozpustila bielu čokoládu s mliekom, takže som sa vyhla veľkému množstvu masla či oleja. No, aj keď povedzme si na rovinu, toľko bielej čokoládu, uf 🙂 Tiež je to kalorická pecka. Ale! Tým pádom som už nepridávala cukor. Ha! 🙂 A … opäť som pridala mleté mandle. No neviem ako bude chutiť Vám, ale my sme ju zmastili jedna radosť a to i napriek tomu, že nie sme veľkí mlsníci banánov v koláčoch. Radšej si z nich spravíme svieže smoothie. No ale túto bábovku si určite spravíme znova. A vy sa pridajte k nám :).


Ingrediencie

 • 200g mlieko (rastlinné alebo kravské)
 • 200g biela čokoláda
 • 2 zrelé banány
 • 3 vajíčka
 • 10g trstinový cukor ( nie je nutné ak máte banány dosť zrelé a sladké)
 • 120g špaldová múka hladká
 • 80g mleté mandle
 • 8g sóda bikarbóna
 • 50g biela čokoláda
 • 20g mlieko
Postup
 1. Do hrnca dáme zohriať mlieko na bod varu, odstavíme z ohňa a pridáme nalámanú bielu čokoládu, necháme rozpustiť za občasného miešania.
 2. Banány rozpučíme vidličkou.
 3. Bielka oddelíme od žĺtkov. Bielka vyšľaháme na tuhý sneh spolu s trstinovým cukrom. Ak máte zrelé banány, cukor dávať ani nemusíte. Ja som nedávala a bábovka bola dosť sladká.
 4. Žĺtka  zmiešame s roztopenou čokoládou v mlieku a ručnou metličkou alebo elektrickým mixérom poriadne premiešame.
 5. Pridáme múku, mleté mandle a sódu bikarbónu a opäť premiešame.
 6. Pridáme banány a premiešame.
 7. Nakoniec jemne primiešame sneh.
 8. Vylejeme do bábovkovej formy, ktorú sme si vymastili a vysypali múkou.
 9. Bábovku pečieme na 160°C cca 45-55 minút. Kontroluje špajlou- keď vyjde čistá z bábovky. bábovka je upečená.  Bábovku necháme vychladnúť a potom oddelíme od formy.
 10. Na polevu si v hrnci zohrejeme mlieko, pridáme nalámanú čokoládu a necháme rozpustiť.

 

 

 

 

 

 

Zanechať odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *