zdravý domov

… ako k nám zavítal minimalizmus

Prvý krát sme začali nad minimalizmom rozmýšľať, keď sme stavali dom. Áno, priznávam, vtedy sme premýšľali iba o minimalistickom dome a celom jeho zariadení, dizajne a nie o minimalizme ako životnom štýle. Vedeli sme, že chceme, aby náš dom dýchal minimalizmom.  Nebolo to ale ľahké, pretože internet a obchody Vám ponúkajú toľko možností, nábytku, dekorácii. Čo si vlastne vybrať, keď sa mi toľko toho páči? Jeden večer sme sa však zastavili a povedali si, že doma chceme mať len veci nevyhnutné, jednoduché a praktické (a jasnačka, že pekné a kvalitné 🙂 ). Stavili sme na „prírodnejšie“ tepelné čerpadlo, v interiéri na čistú matnú bielu, občas šedá, prírodné drevo, betón, veľa prirodzeného svetla a žiadne zbytočné koberce a žalúzie.. Všetky naše pracovné dosky v kuchyni i v kúpeľni, rovnako aj kuchynský stôl a rámy na  zrkadlá sme zvolili zo starého dreva, ktorý „zrecyklovaním“ , znova usušením a opracovaním zdobia náš dom… Heslom minimalizmu v dome je jednoduchosť, praktickosť, striedmosť a pravé prírodné materiály. Tieto kritéria nás sprevádzali po celú dobu stavby i zariaďovania interiéru. Postupne však sme začali viac premýšľať, ako vlastne žijeme, čo kupujeme a v akom množstve (nie len do domu). Či je všetko tak dôležité, či to musíme mať hneď a či sa bez toho dokážeme zaobísť. A tak sme sa postupne  dostali k minimalizmu, ako ku ucelenému vnímaniu nášho života. Začali sme veľa čítať, premýšľať a prehodnocovať. Už pri sťahovaní som si veľmi dávala pozor, čo do nového domu nasťahujeme, a čo vlastne nepotrebujeme a môžeme darovať na charitu. Od veľa vecí sme sa oslobodili, aj keď kus práce na sebe nám ešte ostáva, och ako veľa!

Ale čo je vlastne minimalizmus? Minimalizmus môžete nájsť v kuchyni, v obliekaní, v dizajne, pri cestovaní, nákupoch, jednoducho vo vnímaní všetkého okolo nás.. vlastne vo všetkých oblastiach života. Takže je to veľmi ťažko definovať jednou vetou. Nie je žiadnou dogmou, či jediným učením, ako žiť správne. To máme, ako veriaci ľudia, iné :). Pre mňa je možno výstižné slovo inšpirácia, či „návod“, ako si upratať svoj materiálny život, aby sme mali viac času na tie podstatnejšie veci.  Už na začiatku roka som Vám písala, že by sme chceli spomaliť. A aj toto je jedným z dôležitých atribútov minimalizmu, ktorý plynule prechádza do „slow living“ životného štýlu… Spomaliť, obklopiť sa iba nevyhnutnými vecami, vnímať viac druhých a svoje vnútro, ako to, čo mi doma ešte chýba a čo by som si rada kúpila. Naša planéta je unavená z toľkej produkcie a ak by sme každý z nás prehodnotili to, čo si chceme kúpiť, určite by sa menej kupovalo a tým postupne aj menej vyrábalo. To ale neznamená, že máme nakupovať iba v sekáčoch alebo chodiť v ošklbanom oblečku. Sama mám rada pekné a hlavne čisté oblečenie, v ktorom sa cítim pohodlne a žensky. Mám rada secondhand,y rovnako ako dobrý značkový obchod. Minimalizmus sa netýka toho, či si radi kúpite vec za 100 eur alebo v sekáči, to je len na Vás, podľa Vášho vkusu a možností. Ide o prostý dôvod, že nemusím si kúpiť napríklad dvadsiate rifle, lebo sa mi páčia. Ale marketingový trh, reklama a spoločnosť sú tak silné lákače, že nás dokážu ľahko zmiasť a presvedčiť. Aj mňa občas. Nedávno som čítala, že ak si chceš niečo kúpiť, niečo, čo nie je životné dôležité, počkaj 30 dní. Zváž, či dokážeš bez toho žiť a potom si to buď kúp alebo nie.
Možno veta, ktorá nám dokáže viac napovedať .. „Menej je niekedy viac“ ..  Možno vyjadrenie Leonarda da Vinci: „Jednoduchosť je konečnou vyspelosťou.” … Našou túžbou je postupne minimalizmus spoznávať vo všetkých jeho oblastiach a učiť sa, aby nám stačilo málo… Čo znamená „málo“, je neľahkou otázkou. Chcela by som Vám potupne priniesť rôzne oblasti, v ktorých sa minimalizmus dá uplatniť a aké sú jeho základné princípy v tej či onej sfére života… A určite Vám aj napíšem, ako sa ho nám podarilo (viac či menej) implementovať do nášho  života. Verte, občas je to naozaj ťažké :)…  Rada by som Vám tým priniesla trošku inšpirácie, nových nápadov,  či môjho presvedčenia, že aj s málom sa dá super žiť.

Keď človek nič nežiada, všetko vníma ako dar.“ 

Zanechať odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *