Naša hokajdo polievka

Máte radi v lete polievky? Ja veľmi! Aj napriek teplám. Teda, ak nie je ako dnes. To už je veru poriadne teplo a na jedlo ani nepomyslím. Ale ostatné, tie tradične príjemné letné dni  si rada dám takú vlažnú dobrú polievku. V lete je u nás najčastejšia polievka rajčinová z čerstvých rajčín s parmezánom a potom krémová hokajdo. Určite ju aj vy robievate. Každý na ten svoj spôsob. Tak Vám pridávam i ten náš, v ktorom nájdete skvelú kombošku korenín. Ja používam curry, kurkumu, škoricu, muškátový orech, koriander a taaaaak ďalej. Tieto aromatické koreniny dodajú polievku origoš chuť, to Vám garantujem. Nemusíte sa báť ani škorice, či zázvoru. Dajte ho spokojne trošku menej. A namiesto smotany môžete pridať kokosové mlieko, ktoré celú polievku veľmi zjemní a tak bude vhodná aj pre bezmliečných alergikov. A na vyváženie polievky a pridania trošku kyslosti som pridalaza lyžicu citrónovej šťavy alebo jablčného octu. Naschvál som neudávala množstvá byliniek ani citrónovej šťavy, pretože každému vyhovuje inak. A počas dochucovania vždy polievku chutnám a viem si ju vyľadiť presne tak, ako máme najradšej. Tak veľa šťastia aj Vám pri tvorení tejto obľúbenej polievky s kóóóópou korenín :).

 

Ingrediencie

  • 1 hokajdo tekvica
  • 1 malá maslová tekvica (alebo druhé hokajdo)
  • červená cibuľa
  • 2 mrkvy
  • 3 PL červená šošovica
  • soľ, korenie
  • curry korenie, kurkuma, mletý zázvor, mletá škorica, muškátový orech, koriander
  • bazalka, tymián, estragón, oregáno
  • 100ml kokosové mlieko ( ja som použila z konzervy plnotučné)
  • trochu citrónovej šťavy alebo jablčný ocot

 

Postup

  1. Tekvice a mrkvy si umyjeme. Ja som použila mladunké tekvice ako i mrkvy a tak ich nebolo treba šúpať, lebo kôra je dosť mäkká.  Ak používate už veľké alebo staršie tekvice, radšej ich ošúpte.
  2. Všetku zeleninu si pokrájame na kocky, cibuľu nadrobno.
  3. Na olivovom oleji si osmažíme cibuľku, pridáme tekvice a mrkvy. Chvíľku podusíme, zalejeme vodou, osolíme a varíme do 3/4 mäkka.
  4. Ku koncu varenia pridáme šošovicu a 5 minút povaríme.
  5. Polievku rozmixujeme ponorným mixérom a začneme dochucovať. Niekto to robí predtým, mne vyhovuje ochucovať až po rozmixovaní. Bylinky tak nestratia všetky svoje prospešné látky.
  6. Do polievky pridáme trošku curry korenia, kurkumy, trošičku mletého zázovru, škorice. Nastrúhame muškátový orech – toho dávam vždy viac a pridáme rozdrvený koriander alebo lístky čerstvého.
  7. Do malej misky si dáme umyté lístky byliniek – bazalka, oregáno, estragón, trošku tymiánu Nám veľmi chutí tento mix. Množstvo dávam od oka, v množstve rozdielnom – bazalky dávame najviac, oregána, estragónu a tymiánu ešte menej.  Pridáme jednu žufanku polievky a ponorným mixérom pomixujeme, aby sa bylinky dobre rozmixovali. Pridáme k celej polievke, premiešame. Podľa potreby ešte dochutíme. Ja pridávam  trochu citrónovej šťavy a keď nemám, pridám jablčný ocot.
  8. Nakoniec pridáme kokosové mlieko.

P.S. polievku môžete podávať s tekvicovým olejom alebo s opraženými tekvicovými semiačkami alebo sézamom. Na druhý deň je ešte lepšia. 🙂

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.