koláče/dezerty/muffiny

Mandľovo-špaldové mini bábovky s čučoriedkami

 

Toto je presne tá zima, po akej som túžila už zopár rokov. Sneh, ktorý sa netopí len dopadne na zem, tresknúca zima, že mi sopel v nose zamŕza a slniečko k tomu. A aj keď toho vela nenachodím momentálne, i tak si toto počasie užívam. Na takéto zimy sme boli zvyknutí, keď sme boli deti a posledných pár rokov sa to vytratilo, teda aspoň v našom kraji, taký oraváci či podtatranci si nemajú na čo sťažovať:) . Pamätám si, že ako deti sme sa šmýkali pred domom na chodníku, lebo bolo toľko snehu, že keď ho z cesty a z chodníka odhrnuli, vytvorili sa milé kopce a my sme si z tohto nahrabaného snehu robili svah na šmýkanie sa na lopate … vždy sme vonku za tých pár hodín poriadne vymrzli. V starom dome, kde sme bývali, boli ešte také tradičné kachle a keď sme chceli niečo od maminky, ktorá doma varila či upratovala, z vonku mali kachle taký plechový otvor alebo čo to bolo a my sme do neho zakričali alebo zabúchali a maminka nás počula v kuchyni. A takto sme sa dorozumievali, keď sme niečo chceli. Do vnútra sme vstúpili len raz, keď sme išli už domov, celé mokré od snehu, červené a dobre vyšaňtené. Všade z nás kvapkalo a všetky radiátory boli plné našich sušiacich sa vecí. Doma nám vždy maminka dala teplý čaj a niečo, čo doma napiekla.. a nám bolo TAK dobre… To boli časy!!! Bezstarostné a veselé … niekedy rozmýšľam nad tým, ako nám naozaj bolo dobre a ako nám je aj teraz fajne .. či si to vôbec viem vážiť? Hm, občas si viem pekne nezmyselne pošomrať na tie blbosti, ktoré nie sú podľa mňa úplne dokonalé, že ma bolí to či ono, že toto zrovna nemám, atď … A potom si znova uvedomím, čo VŠETKO mám, čo si ani sama nezaslúžim a ako mi je dobre.. A že šťastný život znamená nehľadieť neustále na tých zopár vecí, ktoré nie sú úplne okej, ale hlavne vidieť tích úžasných ľudí naokolo, vzácne momenty a krásne veci, ktoré ma obklopujú ..

 

ČO som to vlastne dnes piekla? Júúújha, áááno, na TÚTO maškrtu megáčsku sa zabudnúť teda ani zďaleka nedá! Do nového roka som si dala záväzok nahradiť v pečení časť lepkovej múky mletými orechmi, mandľami, kokosom, ovsenými vločkami, či bezlepkovými múkami .. Ale, tak, aby recepty ostali naďalej jednoduché, rýchle a aby ste sa za nimi zalizovali :).
Tieto mini bábovky vyšli podľa môjho predsavzatia a sú super mandľové s kopou čučoriedok .. a fantastické!!! Veľmi mäkunké a ako inak, rýchlo hotové .. len postupne zmiešate všetky vecičky a máte! Nám doma chutili veľmi. Najprv sme takmer polovicu zjedli len tak, že sme do nekonečna ochutnávali aké sú a nevedeli sme prestať a na nedeľné raňajky sme ich dorazili a už ich nebolo :). Manželík chválil, tak čo viac dodať? 🙂
Ingrediencie ( na cca 12 mini báboviek- formy z Lidl)

 • 4 vajíčka
 • 80g trstinový cukor
 • 80g mleté mandle
 • 70g špaldová hladká múka (môžete spraviť aj s bezlepkovou múkou)
 • 1/2 Čl vínny kameň
 • 90g zmäknuté maslo
 • 1/ ČL vanilkový extrakt
 • 130g čučoriedky
Postup
 1. Vajíčka s cukrom vyšľaháme do penista ( cca 2 minuty).
 2. K zmesi pridáme mleté mandle, múku a vínny kameň a premiešame.
 3. Ďalej do misky pridáme zmäknuté maslo a vanilkový extrakt a opäť len poriadne premiešame.
 4. Nakoniec k zmesi pridáme čučoriedky a jemne zamiešame.
 5. Zmes rozdelíme do mini formičiek na mini bábovky alebo do jednej formy na bábovky. Ak používate mini formičky, bábovky pečieme na 180°C cca 20 minút. Ak používate veľkú jednu formu, bábovku pečieme na 180°C cca 40-50 minút minút, ale sledujte si bábovku- špajľou pichnite do stredu a ak Vám vyjde špajľa čistá, bábovka je upečená.
 6. Po upečení nechajte bábovku aspoň mierne vychladnúť a až potom ju vyklopte z mini formičiek alebo z veľkej formy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zanechať odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *