zdravý domov

Kde nakupujem

Kde nakupujem potraviny? Táto otázka mi prišla už veľa krát, keď som spomenula, že sa snažíme v rodine žiť bez zbytočných obalov. Som z Nového Mesta nad Váhom a tak je u nás oveľa menej možností ako napríklad v Bratislave, kde môžete zájsť do zero waste obchodíku a pekárničky U dobrožrúta , navštíviť Fresh marketFarmárske trhy či kopec iných zero waste obchodov. Dlho som hľadala, kombinovala a snažila sa zladiť rodinný život s túžbou žiť jednoduchšie a bez zbytočných obalov. Na začiatok mi pomohla bezobalová mapa, kde nájdete veľa predajní a obchodíkov, ktorý sa snažia o eliminovanie odpadu. Cez potraviny, až po domáce potreby a drogériu. Ak hľadáte konkrétne miesta vo Vašom okolí, nakuknite do nej a možno budete prekvapení, že práve vo Vašom okolí sa podobný obchod nachádza.

 

A kde teda nakupujem ja?

1.Potraviny vo všeobecnosti

V Novom Meste nemáme zero waste obchodík, za to v Trenčíne sú dva a v Piešťanoch na námestí tiež nájdete. V Trenčíne je to napríklad Bezobalis, ktorý založili dvaja sympatický snúbenci alebo Obchodík bez obalu. V Piešťanoch je to priamo v centre zero waste obchodík Onakô a predajnička Dobrotéka. V týchto obchodíkoch nájdete široký sortiment potravín. Ja, keďže máme s manželom jedno auto a on ho často pracovne využíva, rada využívam prvý a jediný zero waste eshop Bezodpadu . Nakupujem tam priemerne raz za dva mesiace a vo väčšom množstve. Niektoré potraviny sú tam porovnateľne ako v obchode, niektoré drahšie. Závisí, aká je krajina pôvodu a či ide o kvalitu bio alebo nie. Takže platíte aj za kvalitu.  Rada tam nakupujem strukoviny, kakaovú hmotu, či kakaové maslo, ovsené a rôzne iné vločky, sušené čaje, rôzne koreniny, bylinky a múky. Majú pestrý výber aj bezlepkových múk, čo mne veľmi vyhovuje. A môžete si kúpiť aj malé množstvá. Cestoviny majú iba v kvalite bio a dosť drahé, takže tie tam nekupujem a po pravde som ešte nenašla spôsob, ako ich nakupovať úplne bez obalu. Prvý krát som u nich nakupovala tak, že som si ku každej potravine zakúpila aj papierové vrecko a tie vždy k ďalšej objednávke iba pošlem poštou v jednej obálke. Už to bude 5 nákupov cez tento eshop a stále tieto vrecúška držia. Sú kompostovateľné, pevné, ľahké na prenos. Dajú sa u nich kúpiť aj super vrecká na zeleninu a potraviny. A ako bonus vnímam zbierania vernostných bodov. Vždy ich môžem uplatniť toľko, že doprava kuriérom až ku nám domov nás vyjde vlastne zadarmo. Je to naozaj veľmi jednoduché. Ak nemáte na blízku zero waste obchodík, môžete vyskúšať aj túto alternatívu, aspoň na cenovo dostupné potraviny.

 

2. Pečivo

Jeden čas som si piekla chlebík doma sama. Aj rožky, Vianočky či žemle. Poslednú dobu som to ale nestíhala a tak rada kupujem celozrnné kvalitnejšie pečivo v menších obchodíkoch alebo pekárničkách . V zásade, keďže mám málokedy auto k dispozícii, si kúpim pečivo hocikde, kde sa práve nachádzam. Samozrejme do svojich vrecúšok, ktoré mám stále v ruksaku. Vyhýbam sa balenému pečivu. A občas kúpim aj biely rožok. Deti sa idú za nim potrhať, keď si ho môžu jesť po ceste domov, len tak samý. 🙂 Ale, už mám aj svoj kvások! Včera som bola na kurze kváskovania u našej skvelej blogerky roka a úžasnej kváskovej profíčky Chuť od Naty a tak verím, že pečivo budem kupovať už veľmi málo alebo teda vôbec. 🙂 Kurz bol inak úžasný, obohacujúci a odporúčam ho každému.

 

3. Mlieko

Až po plafón som doma skákala, keď som zistila, že u nás v Meste otvorilo Bošácke družstvo svoju predajňu, kde sa dá načapovať čerstvé mlieko. Je výborné, stačí ho doma prevariť. Ja si ho čapujem do vlastných sklených fliaš, ako kedysi.

 

4. Orechy, sušené ovocie, čokoláda a iné sladkosti

Orechy, sušené ovocie a iné kupujem buď v eshope Bezobalu alebo v rôznych eshopoch. Svet plodov je skvelý obchodík na orechy. Ak nakupujem cez eshop, skúšam sa informovať cez email alebo telefonicky, ako je tovar balený. Občas mi už vyhoveli a tovar zabalili do papierových obalov. Vtedy sa rada do eshopu vrátim znova. :).  Sladké si doma pečiem a sladkosti nekupujeme takmer nikdy. Jedine tak hroznový cukor. Väčšinou sladkosti podostávajú od rodiny alebo návštev a tie potom postupne jedia. Alebo ich zje manžel. Rada by som vysvetlila ľuďom, že kupované čokoládky, sladkosti, lentilky, brumíkovia a iné nezdravé sladkosti nie sú pre deti prínosom, skôr naopak. Radšej som za ovocie, čerstvé alebo sušené, slnečnicové semiačka, dobré „slané“ tyčinky alebo hroznový cukor, ktorý občas deťom dám radšej ako brumíka … Je to však niekedy ako boj s veternými mlynmi… Zbytočné nezdravé veci, zbytočné obaly .. A pritom je pre mňa jednoduchšie detičkám niečo sladké upiecť, ako ich kŕmiť umelinou.

Z mandlí si vyrábam, za pomoci tohto skvelého vrecka, mandľové mlieko. Vrecko nájdete na eshope ekonetka.

 

5. Mäso, šunky, salámy, mäsové výrobky

V lokálnom mäsiarstve, do vlastných nádob. Tu som sa ostýchala asi najdlhšie. Ale zbytočne, pretože väčšinou sa stretávam s veľmi pozitívnymi reakciami. Pani predavačky mi ochotne zabalia šunky, syr, či mäso do vlastných nádob a veľakrát sa ešte veľmi milo usmejú. Vo väčšine prípadov nakupujem vo dvoch lokálnych mäsiarstvach, kde viem, čo kupujem, no stalo sa mi, že šunku a syr som kúpila aj vo veľkom obchodnom reťazci. Aj tam mi vždy zabalili vybraný tovar do vlastných nádob. Až na pár výnimiek. Ale tie ma neodradili. Vždy sa milo usmejem, zdvorilo poprosím a vďačne poďakujem. Predavačky majú toho veľa krát viac než dosť na starosti  a úsmev či milé slovo ich veľmi poteší. Vyskúšajte. O to radšej Vám zabalia tovar do Vašich nádob. Rada nakupujem aj vo Farmoods, ak sa tam dostanem. Majú čisté, kvalitné mäso, kvalitné klobásky, paštéky.  Väčšina je síce balená v plaste, ale v recyklovateľnom.

 

6.Korenie a bylinky

Niektoré bylinky si doma pestujem a ak je treba, aj suším. Doma máme stále čerstvú bazalku, oregano, tymián, majoránku, rozmarín, mätu. Bylinky, ktoré som pestovala v lete vonku, som si na jeseň usušila. Čo sa týka ostatných korenín a byliniek, niečo kupujem v obchode Bezodpadu, niečo zase v Sonnentor, ktorý síce nie sú bezodpadový úplne, majú iba recyklovatelné obaly, ale ich celková filozofia podnikania sa mi veľmi páči.  Najčastejšie však využívam Davidkovo korenie. Korenie a úžasné zmesi korení Vám dajú do papierových vreciek aj do vlastných. Ja som ich stretla na rôznych jarmokoch a kultúrnych ľudových podujatiach. Ich zmesi korení sú úžasné, bez soli, bez chémie. Čisté a veľmi dobré kombinácie.

 

7. Ovocie a zelenina

Najčastejšie, počas sezóny na trhu. Od jary do jesene je to jednoduché. Treba síce občas dopredu ohlásiť, že nechcete zeleninu alebo ovocie do plastových sáčkov. Čuduj sa svete, na trhu sú niektorí predajcovia, ktorí balia všetko do plastových sáčkov automaticky. Ja nosím svoj pletený ratanový košík, sieťovku a menšie vrecká na zeleninu a ovocie a všetko zvládam bez zbytočného plastu. Tak, ako nakupovala moja babička a nakupuje moja maminka. Na jeseň si vždy kupujeme kapustu a doma, pekne do súdku, si kapustu aj nakladáme. Tú potom konzumujeme len tak samú a využívam ju samozrejme na kapustnicu či segedín. Na jeseň si na trhu kupujeme aj koreňovú zeleninu, cibuľu a cesnak na celú zimu. Skladujeme v pivnici a všetko krásne vydrží aj do februára. A nehovoriac o tom, že konzumujeme čistú zeleninu. Jabĺčka mi vždy maminka moja kúpi v neďaleko ovocnom sade vo Veselé. Jabĺčka odtiaľ berieme už zopár rokov a vždy na celú zimu. Sú perfektnej chuti. Takto sa snažíme, ako naše predošlé generácie, zásobovať na zimu čistou zeleninou a ovocím. V lete sa snažím zamraziť si drobné ovocie. Ostatné potom kupujem do vlastných vreciek, podľa chuti a sezóny :).

 

8. Mliečne výrobky . Syry, brynza, tvaroh, mozarella, jogurty, vajíčka

Mliečne výrobky je jedna veľká téma, mnou ešte nie úplne zvládnutú, keďže možnosti sú v mnohých prípadoch nemožné alebo veľmi obmedzené.  Tak poďme pekne po poriadku. Syry nakúpite do vlastných nádob pri každom pultovom predaji. Tvaroh, maslo, bryndzu a ovčie syry sa snažím nakupovať u „Zázrivčanov“, ktorý svoj karavan majú pristavený celý piatok pri našom obchodnom dome Coop jednota. Alebo vo Farmfoods. Ale je pravda, že nie vždy sa mi to podarí. Najväčší problém vidím so smotanou na šľahanie, mozzarellou, mascarpone a kyslou smotanou, hermelínom .. Tam sa obalom vyhnúť úplne alebo skôr vôbec nedá. Jogurty sa snažím vyrábať si sama a keď nie, kupujem klasické, ktoré sú balené v plaste. Tie v skle sú podľa mňa príliš drahé. Vajíčka sú určite najlepšie domáce, no nie každý má na ne dosah. My kupujeme z Bieroviec. Je to podstieľkový chov, nie voľný výbeh. Môžete si ich vajíčka kúpiť priamo u nich v Bierovciach, alebo v malom obchodíku pri knižnici v Novom Meste nájdete ich vajíčka zabalené iba v papierovom sáčku. Niekto sa možno teraz pohorši, že nekupujem vždy iba z voľného výbehu. No po pravde, som za voľný výbeh, ale nie vždy mi situácia dovolí kupovať tie z voľného výbehu. A osobne si myslím, že je veľký rozdiel medzi podstieľkovým chovom a klietkovým chovom. A veľa krát aj medzi dvoma postieľkovými chovmi. Videla som viacero výrobní, veľa iba z internetu, iné na vlastné oči a nie všade sú tie podmienky rovnaké. Myslím si, že v Bierovciach je tento  podstieľkový chov akceptovateľný. Toľko môj názor. Budúci rok by sme chceli dve-tri sliepky domov, takže verím, že aj tento problém raz vyriešime. 🙂  V tejto oblasti mám čo ešte vylepšovať, aj keď, vidím veľké pokroky od minulého roku, kedy som ako blázon chodila do veľkých obchodných domov a nakupovala ich krájané šunky, salámy a iné veci, po ktorých ostalo len stovky zbytočných obalov.

 

9. Čaje a kávy

Čaje si sušíme a zbierame počas sezóny samy a v bezodpadovom obchodíku Bezodpadu kupujem citrónovú trávu. Doma máme sušené šipky, lipu, mätu, medovku, šalviu, materinu dúšku. A nedávno, keď sme boli v Krakowe, objavili sme zmesi sušených čajov. Úžasné, voňavé. No neskutočné. Tak som si nejaké nakúpila a určite v budúcnosti nakúpim. Takto sa vyhneme všetkým tým kupovaným porciovaným čajom. Kávu kupujeme zrnkovú, občas v obale, po kilovom balení, občas priamo z pražiarní.

 

10. Oleje a ocot

Olivový olej kupujem opät v eshope Bezodpadu. Na blízku nemáme žiaden takýto obchod, teda aspoň o tom neviem. Ak viete vy, určite mi dajte vedieť. Ocot kupujem teda klasický, v plastovej fľaši. Kokosový olej, tak isto, v obchode, zatiaľ v plastovom obale, vždy ale čo najväčšie množstvo, aby som odpad aspoň zredukovala. Iné možnosti som zatiaľ nenašla.

 

11. Džemy, zaváraniny, med

Snažíme sa si džemy a zaváraniny pripravovať doma. Veľmi rada robím džemy, takže aj keď mám obetovať kvôli tomu chvíľu spánku, nevadí. Ak doma džemy a zaváraniny nerobíte, skúste pohľadať vo Vašom okolí niekoho, kto ich doma pripravuje. Domáce sú predsa domáce. Med berieme od známeho včelára, do vlastných zaváraninových pohárov. Tie sa opätovne doma vždy zídu, uskladňujem v nich väčšinu potravín.

 

12. Alkohol

Vinotéky, kde Vám víno načapujú je dnes už v každom meste viacero. Ja si nosím svoje fľašky. Pivo kupujeme vo vratných sklených fľašiach ako kedysi. Keďže, hlavne v lete nám pivo veľmi chutí, ušetríme tak veľké množstvo plechoviek a tak aj odpadu .

 

13. Ovocné šťavy, sirupy, džúsy, sladené vody

Sirupy si vyrábame doma sami a pijeme veľmi zriedka. Minerálky a všetky tie ochutené vody v plastových fľašiach  nekupujeme vôbec. A džúsy kupujeme tiež minimálne. Prečo? Takže hlavne preto, že okolo ovocia ani neidú. Určite si nájdite na internete, ako sa vyrába ovocný koncentrát, ktorý je hlavnou zložkou týchto džúsov. A potom aj preto, že tetrapak sa veľmi ťažko recykluje, pretože je vyrobený z troch rôznych materiálov a oddelenie týchto troch materiálov a ich následné recyklovanie je veľmi náročné ako energeticky, tak aj finančne. Ak máme chuť na ochutenú vodu, vyrobíme si ju doma s mäty, citrónu a trochy domáceho sirupu. Ak už doma sirup nemáme, kupujem v sklených fľašiach, kvalitný, s vyšším podielom ovocnej šťavy.

 

14. Slané pochutiny, pestá, sušené paradajky, ryby, olivy

Slané tyčinky, krekry a chipsy môžete kúpiť na Farmárských trhoch , napríklad v Piešťanoch. Sú ale iba raz za mesiac, takže špaldové celozrnné tyčinky kupujeme klasicky balené v plastovom obale. A vlastne aj ostatné slané pochutiny. Tu sa tiež úplne nevyhneme obalom. Pestá si vyrábam doma sama. Na mojom blogu nájdete recepty na tri pestá. Sušené paradajky mám tiež na blogu. V lete si ich pripravujem vždy na celý rok. Vydržia a nepokazia sa a ich chuť oproti kupovaným je oveľa lepšia. Ak však už nemáte, sušené paradajky si môžete do svojich nádobiek kúpiť pri pultovom predaji v každom väčšom obchode. Tam nájdete aj rôzne ryby, olivy alebo rôzne pomazánky či šaláty. A všetko si môžete zabaliť do Vašej nádoby.

 

 

Ak by som mala na záver zhrnúť moju snahu o eliminovanie odpadu a snahu o rozumné nakupovanie, tak by som chcela povedať toto:

Všetko má svoj čas. Mne trvalo dlho zladiť nakupovanie, rodinu, domácnosť, blog, náročné práce v záhrade. Určite aj vy toho máte veľa. Ale nie je to tak, že celý deň nič iné nerobím, len behám po obchodoch, aby som našla v každom jednu bezobalovú vec. Určite nie! Vlastne dnes je to už takmer jednoduché. Auto mám málokedy, takže chápem  ľudí, ktorí sa nedostanú len tak naprieč celým mestom. Ja, po ceste zo škôlky, načapujem mlieko, kúpim pečivo, syry, šunku. V piatok si zase nakúpim maslo, plus nejaké syry či bryndzu na celý týždeň u Zázrivčanov. V iný deň, keď mám cestu, nakúpim mäso, ktoré si hneď naporcujem a zamrazím. Ostatné kúpim cez eshop. A keď niečo nemám, nezbláznim sa.  Kúpim a navarím to na druhý alebo tretí deň. Presne tak, ako aj moja babička. Vždy varila z toho, čo mala.  Ach to vedomie, že nemusíme mať hneď a všetko! 🙂

Ja mám taký tajný trojboj nakupovania: lokálne-základné, čisté-kvalitné a bez zbytočného obalu. ČO to v praxi znamená?

LOKÁLNE-ZÁKLADNÉ: Snažíme sa nakupovať Slovenské alebo lokálne produkty, poprípade české. Záleží mi na našej krajine, mám ju veľmi rada a viem, že keď si kupujem Slovenský výrobok, prispievam na poctivú prácu našich Slovákov. Med, mäso, strukoviny, maslo, mlieko … je toho naozaj veľa, čo si môžete kúpiť naše Slovenské. Z peňazí, ktoré ja dám na Slovenský výrobok, môže otec rodiny alebo pracujúca maminka zaplatiť deťom škôlku, dobrú opateru rodičom, či rodinný výlet. A základné u mňa znamená to, že čo najmenej kupujeme polotovary. Všetko, čo zvládame a dokážeme, sa snažíme pripraviť si doma.

ČISTÉ  A KVALITNÉ: Aby boly potraviny  bez zbytočnej chémie, pridávaných látok, umelín .. čo vlastne znamená kvalitné. Kvôli zdravotným problémom vlastne ani inak nemôžem. A rodine chcem dať tiež to najlepšie. Dnes na nás číhajú rôzne ečka, umelé prísady a zbytočná chémia oveľa viac ako kedysi..

BEZ ZBYTOČNÉHO OBALU: Ak je možnosť, kupujem potraviny úplne bez obalu. Hľadám a hľadám :). Ak tú možnosť nemám, snažím sa vybrať recyklovatelný obal. Ale jasné, že občas to proste okolnosti a možnosti nedovolia a ja nakúpim aj do plastových obalov a som rada, že vôbec nakúpim.  🙂

A ako som písala v mojom predošlom článku na tému zero waste , je lepšie začať pomaly, postupne, ako chcieť všetko naraz. A hlavne, robme každý to naše maximum a neposudzujme druhých ako a čo nakupujú. Každý máme tú svoju cestu … Ja sama nakupujem niektoré veci v obaloch a rada podporím obľúbenú Slovenskú značku či firmu, nech balí do hocičoho. Nie vždy je iné možnosť. Nie hneď, možno neskôr. Chápme sa.  Nehejtujme sa navzájom, ak vidíme niekoho nakupovať do plastov a v plastoch alebo naopak, ak niekto do plastov nakupovať nechce. Myslím, že to nie je správne a je potrebné sa rešpektovať. Stále je tu niečo viac ako všetka tématika okolo obalov a odpadu. A to je vzájomná úcta, pochopenie, úsmev, láskavé srdce … nikdy nevieme čím si daný človek práve prechádza, čo prežíva a ako potrebuje možno práve ten Váš úsmev :).

Chcem Vás povzbudiť a popriať Vám aj nám, aby sme si našu Zem vážili … Ona sa nám určite za to odmení krásnou prírodou a všetkým, čo nám v nej ponúka. Cez rastliny, ovocie, zeleninu, cez tú neopísateľnú krásu, všetky zvieratá, až po toho najmenšieho mravčeka … 🙂

Majte krásny čas a budem veľmi rada, ak sa aj vy podelíte o svoje typy na ekologickejšie nakupovanie z lokálnych zdrojov. Obohatíme sa tak navzájom! 🙂

 

s úsmevom pre Vás 🙂 ..

Vaša LaPetite Mary

komentáre 2

  • Mirka

    Majuška, ďakujem ti za skvelé články na tému Zero waste aj na tému fermentovania. Nestíham komentovať každý, no chcem vyjadriť svoj obdiv a aj vďaku za zdieľanie skúseností a nápadov. Ako obvykle, opäť suznim. Sú to témy, ktorými žijeme aj my doma. Želám ti veľa síl do ďalšieho písania a teším sa na nové články.

    • lapetitemary

      Mirka, ďakujem !!! ste krásna rodinka, ktorá viem, že žije úžasne a i keď sa často nevidíme, ste mi veľkým príkladom. Ešte tie sliepočky nám chýbaju 🙂 Potom mi budeš dávať rady ako na ne a čo s nimi :). Ale moc si vážim a ďakujem za tvoj komentár. Prináša mi to radosť, keď vidím, že si niekto moje články číta, možno sa aj inšpiruje alebo skrz komentáre a správy sa inšpirujem zase ja. Vždy je to vzájomné. 🙂 Majte krásne dmi Mirka, prajem Vám veľa zdravia a radosti. To vy máte, no predsa, nech si ju strážite i naďalej. 🙂 Krásny den! 🙂 M.

Zanechať odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.