GAPS

Gaps úvodná diéta – prvé tri fázy

Všetkých Vás vítam v mojom takom denníčku mojej GAPS úvodnej diéty, ktorý som sa rozhodla zdokumentovať si. Hlavne pre druhých. Môj GAPS denník bude mať dve časti. V prvej, teda tejto časti nájdete (okrem obsiahleho úvodu 🙂 ) prvé tri fázy tohto ozdravovacieho terapeutického GAPS protokolu. V druhej časti, druhom článku spíšem zase ďalšie tri fázy GAPS úvodnej diéty. Inak by bol článok príliš dlhý, tak som sa rozhodla ho takto rozdeliť.

Keď som pátrala po informáciach o GAPS terapeutickom protokole, našla som zopár príspevkov v češtine. Najviac mi pomohla internetová stránka živá kultúra, spoluautorkou je Jana Dell-Plotnárková, ktorá je certifikovaná terapeutka GAPS a špecialistka na holistický životný štýl. To mi veľmi pomohlo. V slovenčine nie je takmer nič. Aspoň som nenašla. Jedine, ak knihu zakladateľky GAPS Doktorky Natashy Campbell-McBride MD, MMedSci – Syndróm trávenia a psychológie, ktorá vyšla v slovenčine,  zatiaľ čo do češtiny sa ešte len prekladá. Po prvotnom preštudovaní celej problematiky, a naozaj podrobnej, to je úplný základ, sa mi veľmi hodilo a pomohlo mi vidieť aj reálne skúsenosti ľudí, ktorí si GAPS prešli. A poctivo. Treba poznamenať, že každý si terapeutickým GAPS protokolom prechádza úplne odlišne, podľa svojho tela. Neexistuje jednotná časová šablóna, kedy prejsť na ďalšiu fázu. Takže každý to má veľmi individuálne. Ale z hľadiska ich prežívania, jedálnička, mi boli tieto osobné poznatky prínosom. Preto som sa aj ja rozhodla, písať si celý priebeh úvodnej diéty.

 

A prečo som sa rozhodla pre GAPS diétu? Ako som spomínala v minulom článku, moje tráviace ťažkosti už dávno presahovali iba trávenie a boli naviazané aj na ďalšie ťažkosti. V snahe mierneho „zúfalstva“ ako sa vymaniť zo zdravotných problémov, ktoré vôbec neutíchali ani po vysadení rôznych potravín podľa odporúčaní z gastra (Práve naopak, objavovali sa ďalšie ťažkosti) som lúskala po nociach internet. Na gastre mi oznámili, že mám držať prísnu nízkohistamínovú diétu a bezmliečnu diétu. (O diagnostikovaní intolerancií by sme mohli písať dlhšie. Som presvedčená, že neraz je diagnóza nesprávne stanovená alebo nedostatočne vysvetlená a liečená.). Ja som vyradila už toľko potravín, že som jedla veľmi jednostranne a to bolo ešte horšie. Plus nespavosť, únava, psychické vyčerpanie, ktoré môjmu zdravotnému stavu určite neprospelo. Práve preto som začala pátrať, či existuje niečo, netušila som čo, čo by mi pomohlo. O GAPS som predtým nikdy nepočula. Našla som si prvotné info, čítala som články, príspevky, videá s lekárkou  Natashou Campbell-McBride a českou GAPS terapeutkou Janou Dell-Plotánkovou, ktorá si pomocou GAPS protokolu úplne vyliečila ulceroznu kolitídu. A týmto protokol lieči aj svojho syna a celá jej rodina je na GAPS plnej diéte s nejakými úpravami. Prelúskala som (a stále čítam a čerpám)  knihu od Doktorky Natashy Campbell-McBride MD, MMedSci – Syndróm trávenia a psychológie a tam som veľa vecí pochopila. Ako trávenie súvisí so zvyškom nášho tela, ako pracuje, ako je prepojené a ako sa v našej tráviacej sústave nachádza až 80% našej imunity… A pochopila som, že väčšina mojich problémov súvisí práve s črevom, ktorému som dávala celé roky veľmi zabrať, fyzicky, a hlavne psychicky. Práve preto som sa rozhodla ísť do tejto GAPS úvodnej diéty s tým, že tri týždne pred jej začiatkom som bola na GAPS plnej diéte. Tuto by som rada pridala kúsok rozhovoru s doktorkou o trávení a črevnej flóre..

„Absorpční plocha našeho tenkého střeva je lemována skvělými buňkami nazývanými enterocyty, které žijí pouze několik dní. Narodí se v dolní části klků a cestují nahoru po klku, zatímco tráví a pohlcují jídlo a stávají se vyspělými. Když se dostanou na špičku klku, jsou opotřebení a zemřou. Jsou nahrazeny nově narozenými enterocyty, které se tlačí ze spodní části klku. Tímto způsobem se střevní stěna stále obnovuje. Absorpční proces je velmi akční. Poté, co jsou potraviny řádně natráveny, enterocyty jídlo pohltí a analyzují ho. Je to bezpečné? Je to správná forma? Pokud ano, uvolní strávené potraviny do krevního oběhu. Nic se nesmí dostat mezi tyto buňky; vytvářejí něco jako lepidlo, které je velmi těsně spojuje a tím uzavírá střevní stěnu. Naše střevní flóra reguluje celý proces narození enterocytů, migraci na klcích a plnění jejich funkcí. Když se střevní flóra stane abnormální, enterocyty degenerují a nemohou dělat svou práci. Patogenní mikroby ve střevě produkují chemikálie, které rozpouštějí ono lepidlo mezi enterocyty, čímž se střevní stěna stává porézní a propustná a jídlo se začne absorbovat nestrávené. Imunitní systém umí tyto nestrávené potraviny v krvi vyhledat a napadá je, což se projevuje jako potravinová alergie nebo intolerance. Může to být jakýkoliv příznak pod sluncem – migréna, kožní vyrážka, akutní zánět močového měchýře, bolestivé klouby, astmatický záchvat, záchvaty paniky, pokles hladiny cukru v krvi nebo energie. Reakce může být okamžitá nebo opožděná, takže ve vybraný den nemáte tušení, na co reagujete. Lidé se testují na potravinové alergie a pak začnou odstraňovat potraviny z jejich stravy. Mnozí skončí tak, že nemají prakticky nic k jídlu, a přesto stále reagují. Dokud je vaše střevní stěna jako síto, vstřebává většinu věcí nestrávených. Na začátku ani testování nedoporučuji. Zaměřte se na uzdravení a zacelení střevní stěny pomocí GAPS nutričního protokolu. Začnete správně trávit stravu a absorbovat ji ve správném tvaru a všechny tyto reakce budou postupně přirozeně mizet.“ ( Z knihy Doktorky Natashy Campbell-McBride MD, MMedSci – Syndróm trávenia a psychológie )

Aby som mohla porovnať, v čom mi GAPS pomohla a aby ste aj vy mali obraz a možno sa v mnohých bodoch aj nájdete, pridávam zopár zdravotných problémov, prečo som sa pre GAPS rozhodla:

  • bolesti brucha, pálenie brucha, pálenie žáhy, kŕče v bruchu po jedle
  • nedokázala som dobre tolerovať mliečne produkty, prihrievané jedlo, orechy, lepok a postupne sa to zhoršovalo, že mi bolo ťažko aj z jablka a už som sa nenajedla bez toho, aby ma nebolelo brucho, nepálilo, nebola som nafúknutá a nemala kŕče
  • hnačky, nafukovanie
  • veľmi bolestivá ovulácia posledné mesiace
  • neustále upchaté dutiny, viacnásobný zápal dutín aj očí
  • zhoršená pleť
  • časté zápaly močového mechúra, gynekologické mykózne zápaly
  • veľmi časté problémy so spánkom (niektoré noci som do 3 rána nedokázala zaspať, iné dni by som zaspala aj postojačky, čo pri deťoch nejde, takže som bola stále chornicky unavená)
  • väčšie výkyvy nálad (posledné mesiace som sa cítila oveľa viac psychicky rozladená, náladová a veru aj sa so mnou ťažšie žilo)

Ešte by som chcela pridať jednu skutočnosť. Naše deti prešli tiež na trošku iný stravovací režim, veľmi podobný plnému GAPS stravovaniu. Asi by som to GAPS ani nenazývala, jednoducho, konečne prešli,  podľa nás, na správnu stravu. Nie som vôbec zástancom extrémov, ani na dospelých, ani na deťoch. Veľa sme zvažovali zdravotné stavy naších detí. Nemajú nič vážne, aspoň na oko sa zdá, ale chceme im posilniť imunitu a posilniť ich črevnú flóru. Pri čítaní knihy od doktorky Natashy Campbell-McBride – Syndróm trávenia a psychológie  som si uvedomila, koľko som im ako matka, už len počas tehotenstva odovzdala. A rovnako aj pri pôrode, kedy sa črevná flóra matky pôrodom prenáša na dieťatko. Nenadarmo kedysi, ak bola žena tehotná alebo chcela dieťa, pristupovala k tomu úplne inak ako dnes, oveľa zodpovednejšie. Pridávam úryvok rozhovoru s doktorkou Natashou Campbell-McBride na tútotemátiku:

„Děti získávají svou střevní flóru v okamžiku narození, když procházejí porodními cestami. Flóra v porodních cestách pochází ze střev ženy. Má-li žena abnormální střevní flóru, bude mít i abnormální flóru v svých porodních cestách, a to je to, co přechází na její dítě od samého začátku života. Máme epidemii abnormální střevní flóry, která se každou generací zhoršuje. Než řešíme zdraví dětí na mé klinice, vždycky se ptám na zdraví rodičů a zdraví prarodičů. Po nahromadění velkého množství údajů v této oblasti vidím epidemii abnormální střevní flóry, která se každou generací prohlubuje. Například babička měla několik dávek antibiotik před početím své dcery. Předala tuhle lehce poškozenou střevní flóru své dceři při jejím narození. Pak tyto dívky vyrůstaly v moderním světě antibiotik, které jejich střevní flóru ještě více poničily, jedly nezdravou stravu, kterou mají patogeny rády. Pak začnou užívat hormonální antikoncepci, která má ničivý účinek na střevní flóru. V době, kdy se tato mladá dáma rozhodne mít své první dítě, je její střevní flóra vážně abnormální. To je to, co její dítě získá při narození. Dokonce ještě před pěti lety děti, které přišly na moji kliniku, byly o něco silnější a měly mírně zdravější střevní flóru než děti narozené dnes. Jedná se o lavinu valící se na lidstvo a o základ pro všechny degenerativní nemoci, které vidíme u dětí a dospělých. Vědci předpovídají, že rostoucí podíl dětí narozených v posledních deseti letech nepřežije svoje rodiče. Tyto děti mají tak špatnou tělesnou stavbu.“ ( Z knihy Doktorky Natashy Campbell-McBride MD, MMedSci – Syndróm trávenia a psychológie )

 

A musím povedať, že už boli zvyknuté na sladké. Nemám nič proti „sladkému“. Už len to slovo vyvoláva polemiku. Nie je sladké ako sladké. Sami dobre viete. Ovocie, sušené ovocie, zelenina, obsahuje v sebe prirodzene cukry a tie sú pre nás dobré. Ak ich konzumujeme v ich prírodnej nefalšovanej forme, uhľohydráty v nich sa vstrebávajú  a pomaly vytvárajú rast cukru v krvi, s ktorým sa naše telo dokáže ľahko vysporiadať.  Pri spracovaných uhľohydrátoch je to však naopak.  Potraviny sa dnes vystavujú extrémnemu teplu, tlaku, enzýmom, roztokom a množstvu iných chemikálií, masti sa hydrogenizujú, proteíny sa denaturujú. Zmenia sa tak na rôzne chemické zmesi, ktoré sa pekne zabalia a prezentujú ľudstvu ako „potraviny“.  Z každej strany sa na nás valilo, že veď majú jesť všetko a s rozumom a tlak z okolia, ktorý nosil nie len lentilky, brumíkov, cereálie, čokoládky, ale aj „zdravšie“ náhrady sladkého, no stále vysokospracované potraviny s množstvom uhľohydtrátov .. A práve tieto „potraviny“ slúžia iba komerčným záujmom a neberú ohľad na človeka a zdravú výživu.  Ešte by som rada pridala jednu informáciu o spracovaných uhľohydrátoch . A to, ako škodlivo vplývajú na našu črevnú flóru. Procesované uhľohydráty vyživujú patogénne baktérie a kvasinky v črevách a podporujú ich rast a šírenie.  A okrem toho vytvárajú lepidlové prostredie v črevách, v ktorom sa uchytávajú a šíria hlísty a parazity. A všetky tieto mikro živočíchy produkujú toxické látky, ktoré sa krvou dostávajú do tela a „trovia ho“. Čím viac procesovaných uhľohydrátov s lepkom alebo bez neho konzumujeme my, naše či Vaše deti, tým viac dávame možnosť zlým baktériám a kvasinkám, tým viac je naše telo otrávené a tým viac rôznych chorob a ťažkostí môžete mať. Svoju črevnú flóru takto oslabujeme. A možno viete, možno nie, v črevách, v našom trávení sa nachádza až 80-85% našej imunity. Z toho jednoducho vyplýva: oslabená črevná flóra – oslabená imunita- rôzne ochorenia (nie len zažívacie, ale aj kožné, chrípkového charakteru, intolerancie, u detí hyperkativita, nesústredenosť… )

Som zástanca pestrej stravy, no nie vždy som správne pojala to slovo “ pestrá strava“. Práve preto im chcem dopriať život bez kupovaných spracovaných produktov, kde nájdete tak akurát viac či menej cukru, éčok, zbytočnej soli a nezdravých tukov.  Varím výhradne zo základných potravín. Jesť môžu veľa vecí. Zatiaľ ani nespozorovali, že niečo nemôžu. Úplne sme vyradili rafinovaný cukor, všetky cereálie, cestoviny ( nechali sme iba tie z tvrdej pšenice, kvalitné), kupované pečivo, všetky kupované sladké a slané pochúťky (občas okrem tyčiniek), salámy. Jogurt, tvaroh, kefír im pripravujem doma. Okrem toho jedia veľa ovocia, zeleniny, kvalitné mäso, strukoviny, polievky, vývary,  kváskovy domáci chlieb, vajíčka, slnečnicové semiačka a iné orechy ( max. hrsť za deň)  Včera som im napríklad upiekla  „sladké“ donuty bez cukru, preliate 80% čokoládou. A čudovala som sa, ako im chutili, hoci tam nebol, okrem vysokopercentnej čokolády, žiaden cukor. S deťmi je to veľa o plánovaní. Jesť môžu aj rôzne raňajkové palacinky, lievance, rôzne nátierky, zapekané ovocie. Snažím sa viac dbať na pôvod a kvalitu potravín a dávať si pozre napríklad na orechy či sušené ovocie, aby boli z kvalitného zdroju a vyhli sme sa plesniam, ktoré veľa krát ani nie sú voľným okom vidieť. Dbám aj na prípravu jedla. Všetko pripravené doma, aby sme sa vyhli čo najviac kupovaných spracovaným potravinám. Z pečiva jedia z 90% kváskový chlebík, keďže kváskom sa rozkladajú zložité štruktúry lepku na jednoduché a je tak ľahko stráviteľný. Deťom pridávam do jedla ľanový olej a každý deň majú odporučenú dávku kvalitného, za studena lisovaného oleja z treščích pečení. Mäso jedia 3-4 krát do týždňa, rybu cca 2 krát, ak sa nám podarí.  Preto píšem, že je to o plánovaní. Aby mali naplánované chutné a farebné jedlá a nemuseli sme hasiť hlad alebo nervozitu chrumkami, tyčinkami, cereáliami. Takže sa snažím, aby vždy u nás boli domáce produkty, veľa ovocia a niečo „sladké“ bez cukru, maximálne s trochou medu.

 

P.S. Ak hľadáte lepšie stravovacie návky pre Vaše detičky, alebo sa neviete v určitých otázkách stravovania vyznať, odporúčam Silviu Horeckú a jej blog Terapia Jedlom. Je pre mňa velkým vodítkom a inšpiráciou. Často hovorí o pestrej strave, v čom je ľahké sa stratiť. Ak však pozorne čítate jej články a príspevky, rozkladá tam na „drobné“ čo znamená pestro a koľko čoho by sa malo nachádzať v našej denno-dennej strave. Neraz som si vďaka nej uvedomila, že niečo nerobím správne. A keďže GAPS terapeutický protokol nie je pre každého, ako základ naozaj považujem „pestrú“ stravu, aj keď to znie otrepane. Pestrú, s maximálnym obmedzením všetkých  kupovaných spracovaných potravín..

 

Moja úvodná terapeutická GAPS diéta.

 

Pondelok 21.1.

Dnes som v prvej fáze. Zobudila som sa celkom nadšená. Deti ako na potvoru nemali svoje ráno a vlastne celé doobedie, tak mi nadšenie rýchlo opadlo. Najprv som si dala čaj a potom som začala s vývarom. Vývary som robila dva druhy – slepačí a hovädzí. Pripravovala som si ich ešte v sobotu a potom zamrazila a časť dala do pohárov a do chladničky. Varila som ich bez zeleniny. Zeleninu si varím vždy na ten daný deň koľko asi zjem. Bez zeleniny sa mi vývar ľahšie skladuje a zeleninu mám vždy čerstvo uvarenú. Dnes som sa cítila celkom normálne. Iba ma mierne bolela hlava. Jesť celý deň vývar mi nevadilo. Náročné to bolo dnes v tom (a bude to náročné i ďalšie dni), že aj deti prešli na poctivejšiu stravu. Je treba trošku viac  vymýšľať, kombinovať, upravovať a vysvetľovať im, pretože cestou zákazov nechcem ísť, ale cestou vysvetľovania a to je beh na dlhé trate …

1.deň – moja strava

10hod – slepačí vývar s mrkvou, cuketou, zelerom

11hod- pol taniera slepačieho vývaru s mäsom, mrkvou, cuketou, zelerom

13hod- hovädzí vývar s mäsom, s mrkvou, karfiólom, pórom

17hod- hovädzí vývar s mäsom, s mrkvou, karfiólom, pórom, cuketou

18hod- slepačí vývar s mäsom, s mrkvou, cuketou, zelerom, karfiólom

 

Celý deň som popíjala čaj s čerstvej mäty, sušenej medovky a čistý vývar.

 

Utorok 22.1.

Stále v prvej fáze. Dnes som sa zobudila s veľkou bolesťou hlavy a bolo mi veľmi zle. Mala som pocit na zvracanie. A boleli ma nohy. Veľmi. Dala som si čaj. Nepomohlo. Skúsila som si dať aj vývar, ale nedokázala som ho dostať do seba. Vôbec som nečakala, že už druhý deň mi bude takto zle. Okolo 13hod. mi bolesť hlavy aj nechutenstvo trošku ustúpilo, tak som si dala prvý vývar dňa. Silná bolesť nôh pretrvala celý deň. Doktorka  Natasha Campbell-McBride odporúča dávať si detoxikačné kúpele. Zajtra už prejdem do druhej fáze, pretože moja stolica bola dnes ok. Možno blbé, že Vám tu píšem o stolici, ale tá je pre postúpenie do ďalšej fázy veľmi dôležitá.

2.deň – moja strava

8hod – mätovo-medovkový čaj, trošku čistého vývaru

13hod – slepačí vývar s mäsom, s dyňou, kalerábom, cuketou

16:30hod- hovädzí vývar s mäsom, s dyňou, kalerábom, cuketou, fermentovaná šťava

18hod- hovädzí vývar s mäsom, s dyňou, kalerábom, mrkvou

Celý deň som popíjala čaj s čerstvej mäty, sušenej medovky a čistý vývar.

 

Streda 23.1.

Od dnes som prešla na druhú fázu. Dnes ma hlava menej bolela, ani mi nebolo od žalúdka zle. Dnes som mohla zaradiť do jedla aj žĺtok. Dala som si ho na raňajky a všetko dobre dopadlo, žiadna reakcia. Už môžem aj ghee maslo (prepustené maslo) a fermentovanú rybu gavlax, ale tie skúsim až zajtra. Inak, dnešný kurací vývar mi chutí viac ako ten slepačí. Jedine, čo ma veľmi bolí a kvôli čomu som ani v noci spať nemohla, je veľká bolesť celých nôh, až ku krížom. Podľa doktorky  Natashy Campbell-McBride je to spôsobené detoxikáciou organizmu od toxínov a zlých baktéríi, ktoré odumierajú a vylučujú plyny, ktoré sú pre nás toxické. Uvidíme do kedy to bude trvať, nohy bolia veľmi.

 

3.deň -moja strava

8hod – pohár teplého kuracieho vývaru

10hod – kurací vývar s vareným vo vývare kuracím stehnom, mrkvou, pórom, cuketou, ružičkovým kelom a fermentovaná šťava, ghee prepustené maslo

13hod – kurací vývar s mäsom, mrkvou, pórom, cuketou, karfiólom, ružičkovým kelom a žĺtkom, fermentovaná šťava

17hod – kurací vývar s mäsom, mrkvou, pórom, cuketou, karfiólom, ružičkovým kelom, fermentovaná šťava

Celý deň som popíjala čaj s čerstvej mäty, sušenej medovky a zázvoru a čistý vývar.

 

Štvrtok 24.1.

V noci som opäť nemohla spať. Bolesť hlavy a nôh bola silná. Ale vývary mi stále celkom chutia. Teda, aspoň som si myslela, že to bude ťažšie, čo sa týka vývarov. Ale dá sa to. Som oveľa menej hladná, ako keď som konzumovala aj cukry – pečivo, cestoviny, koláče. (Deti si zvykli bez všetkého sladkého, ale aj kupovaného slaného okrem špaldových bio tyčiniek) veľmi dobre. Vodný kefír, ktorý s malinami či čučoriedkami chutí ako domáca limonáda im všetko nahradí. ) Dnes som pridala už do dvoch jedál žĺtok a do každého vývaru pridávam za lyžičku ghee masla. Má skvelú orieškovú chuť a veľmi mi chutí. Taktiež si do vývarov pridávam  fermentovanú šťavu, ktorá je tak súčasťou mojich jedál.

4.deň -moja strava

8:30hod – pohár teplého vývaru

10:30hod – jahňací  vývar s jahňacím mäsom, mrkvou, karfiolom, zelerom a žĺtkom, fermentovaná šťava- pridávam jej stále viac

14hod – jahňací vývar s jahňacím mäsom, mrkvou, karfiolom, zelerom a žĺtkom, fermentovaná šťava

16hod – pohár teplého vývaru s ghee maslom

20hod – jahňací vývar s jahňacím mäsom, mrkvou, karfiolom, zelerom, fermentovaná šťava, ghee

Celý deň som popíjala čaj s čerstvej mäty, sušenej medovky a čistý vývar.

 

Piatok 25.1.

Dnes sa cítim trošku lepšie. Bolesť nôh mierne ustúpila, ale stále bolia. Už by som sa aj trochu vyspala, keby ma deti celú noc nekopali a nebudili. (Zaspávajú vo svojej izbičke, ale v noci sa vždy k nám priplichtia. 🙂 ) Dnes som pridala do všetkých jedál žĺtok, žiadnu reakciu som nespozorovala a do každého vývaru pridávam aj za lyžičku ghee masla. Taktiež, ako aj včera, si do vývarov pridávam fermentovanú šťavu, ktorá je tak súčasťou mojich jedál. Na večeru som si pridala k vývaru a zelenine aj dusené mäsové guľky s bylinkami. Už by som mala skúsiť aj nejaké mliečne výrobky, domáce najlepšie. Ja som mala problém s kravskými, preto si vyrábam doma ovčí jogurt, no zatiaľ sa mi dva krát nepodaril, ako som očakávala, preto domáci jogurt ešte počká.

 

5.deň -moja strava

8:30hod – pohár teplého vývaru

10:30hod – jahňací  vývar s jahňacím mäsom, mrkvou, cibuľou, karfiolom a zelerom a žĺtkom, fermentovaná šťava, ghee

14hod – jahňací  vývar s jahňacím mäsom, mrkvou, cibuľou, karfiolom a zelerom a žĺtkom, fermentovaná šťava

16hod – pohár teplého vývaru

20hod – jahňací  vývar s jahňacím mäsom, mrkvou, cibuľou, karfiolom a zelerom, žĺtkom,  dusené mäsové guľky s bylinkami fermentovaná šťava, ghee

Celý deň som popíjala čaj s čerstvej mäty, sušenej medovky a zázvoru a čistý vývar.

 

Sobota 26.1.

Nikdy by som si nevedla ani len predstaviť, že toľko dní dokážem jesť vývary a nič iné. Dnes bol celkom fajn deň. Bolesť hlavy takmer vôbec. Nohy bolia oveľa menej. Stolica už bola konečne ok, žiadne iné príznaky nemám, takže od nedele budem môcť ísť do tretej fázy. Jupí! Teším sa na dýňové placky, rovnako aj na avokádo. Ani neviete ako! 🙂 Takže sobotu som prežila aj v nádejí, že v nedeľu budem mať taký malý sviatok v podobe dyňových lievancov. Deťom a Miškovi robím zajtra na raňajky kváskové lievance, tak aspoň budem mať malú kompenzáciu :).  Dnes som pridala aj výživové doplnky a to konkrétne: probiotika bio-kult (pri GAPS odporúčané) a kvalitný olej z treščích pečení.

 

6.deň -moja strava

7:30hod – pohár teplého vývaru

9:30hod – jahňací  vývar s jahňacím mäsom, mrkvou, cibuľou, ružičkovým kelom, karfiólom, zelerom a žĺtkom,fermentovaná šťava, ghee

12hod – jahňací  vývar s jahňacím mäsom, mrkvou, cibuľou, ružičkovým kelom, karfiólom, zelerom a žĺtkom, dusené mäsové guľky s bylinkami, fermentovaná šťava

17hod – dusené mäsové guľky s bylinkami, trošku zeleniny z vývaru

20hod – hovädzí vývar s mäsom, mrkvou, cibuľou, ružičkovým kelom, karfiólom,  zelerom,  žĺtkom, fermentovaná šťava, ghee

Celý deň som popíjala čaj s čerstvej mäty, sušenej medovky a zázvoru.

probiotika bio-kult

olej z treščích pečení

 

Nedeľa 27.1.

V tretej fázi by som mala pridať domáci jogurt alebo kefír (ideálne domáci), postupne skúšať fermentovanú zeleninu, avokádo, dyňové placky a praženicu (s vývarom a so zeleninou). Myslela som, že si dám ráno dyňové placky, ale nestihla som si ich pripraviť. Tak som si dala ráno do teplého vývaru trošku avokáda. Asi jednu kávovú lyžičku. Všetko prebehlo ok. Do obednej porcie som si pridala kyslú domácu nakladanú kapustu. A opäť bolo všetko v poriadku, z čoho sa teším. Poobede som si pripravila placky, ktoré mi však nechutili, tak som ich dala do waflovača (robila som kváskové wafle pre zbytok rodiny ako nedeľný dezert (bez cukru) ) a vyšli super. Dala si asi polovicu wafličky, potom mi ostalo trošku ťažko, tak som si zvyšok nechala na ďalší deň. Odpustite mi, že vývary sú možno monotónne, čo sa týka zeleniny, ale táto zelenina mi veľmi chutí, je to zimná zelenina a preto nemusím siahať po „umelej“ zelenine. Na večeru som pridala aj trochu kyslej kapusty, na ktorú som sa taaaak dlho tešila!! Kvôli histamínovej intolerancii som ju vyradila a to ma mrzelo asi najviac, pretože pre naše telo je tak dôležitá! A okrem toho, že mi chutila, nespôsobila mi žiadne problémy.

 

7.deň -moja strava

7:00hod – pohár teplého vývaru

9:30hod – hovädzí vývar s mäsom, mrkvou,cibuľou, ružičkovým kelom, karfiólom,  avokádom (cca 1 ČL lyžička), žĺtkom, fermentovaná šťava, ghee

12hod – hovädzí vývar s mäsom, mrkvou,cibuľou, ružičkovým kelom, karfiólom,  žĺtkom,  dusené mäso s koriadndrom a oregánom, fermentovaná šťava, ghee

16hod – pohár teplého vývaru s fermentovanou šťavou, ghee + 1/2 dýňová wafla

20hod – hovädzí vývar so zeleninou,  žĺtkom, a kyslou kapustou,  šťava z kyslej kapusty

 

Celý deň som popíjala čaj s čerstvej mäty, zázvoru a čistý kurací vývar.

 

probiotika bio-kult

olej z treščích pečení

 

Pondelok 28.1.2019

Dnes som sa zobudila opäť zahlienená. Je to môj dlhodobý problém, avšak posledných pár dní som sa cítila už lepšie. Vždy mi to cez dutiny schytá oko. Behom dňa mi bolo lepšie. Dnes som si ráno dala praženicu s jedného vajíčka, spolu s miskou vývaru. Dosť ma to zasýtilo a veľmi dobre mi to padlo. Inak, konečne vyšiel môj domáci ovčí jogurt, takže ho chcem dnes vyskúšať (denník píšem cez obed, keď deti spia).

Zrazu si človek váži každého malého jedla, ktoré môže vyskúšať …

Neviem či dyňová wafla alebo ovčí jogurt mi neurobil dobre, ale poobede mi nebolo moc dobre. Zajtra teda skúsim iba samý jogurt, bez dyňovej wafly a uvidím. Okolo 6 som si išla zabehať a na večeru som zjedla dva taniere vývaru. 🙂

Dnes som si bola aj zabehať. Čo som na GAPS úvodnej diéte, nebehala som, lebo som nemala síl a nohy ma veľmi boleli. Dnešný beh som zvládla dobre, dala som si ľahkých 5 km po zasneženej krajine. 🙂

 

8.deň -moja strava

8:00hod – pohár teplého vývaru

9:30hod – hovädzí vývar so zeleninou a  avokádom (cca 2 ČL lyžička), praženica na ghee masle z jedného vajíčka

13hod – hovädzí vývar s mäsom, mrkvou,cibuľou, ružičkovým kelom, karfiólom a zeleninou, žĺtkom, dusené kuracie stehno s pórom, fermentovaná šťava, ghee

16hod –  1 dyňová wafla, 1 ČL ovčieho jogurtu, pohár teplého vývaru

19hod – hovädzí vývar so zeleninou, žĺtkom,  fermentovaná kyslá kapusta, ghee maslo, dusená pečienka

 

Celý deň som popíjala čaj s čerstvej mäty, sušenej medovky a zázvoru a čistý kurací vývar.

 

probiotika bio-kult

olej z treščích pečení

oregánový olej v kapsulách

 

 

Utorok 29.1.2019

Dnes som nepridala žiadnu novú potravinu. Iba zvyšujem množstvo ovčieho jogurtu a fermentovanej šťavy. Dnes som si dopriala guacamole, takže som jedla surové avokádo s troškou soli, koriandru a citrónovej šťavy. Dopadlo to fajn. Najviac mi chutil obed. Dnes som skúsila domáci ovčí jogurt samotný, aby som videla, ako mi zapasuje. Cítim sa dobre.

 

9.deň -moja strava

7:30hod – pohár teplého vývaru

9:30hod – guacamole, kurací vývar so zeleninou a kohútim mäsom

13hod – kurací vývar  s mäsom, mrkvou, ružičkovým kelom, karfiólom , dusené bravčové stehno na ghee masle s čerstvými bylinkami, praženica, kyslá kapusta

17hod –  1 PL ovčieho jogurtu

19hod – kurací vývar so zeleninou, kohútim mäsom a žĺtkom, dusená pečienka,  fermentovaná šťava, ghee

Celý deň som popíjala čaj so zázvoru, sušenej medovky, lapacho čaj a čistý vývar.

probiotika bio-kult

olej z treščích pečení

oregánový olej v kapsulách

 

Streda 30.1.2019

Oči mi stále robia problém. Strava je ok, postupne zvyšujem množstvá pridávaných potravín ako kefír a fermentovaná zelenina. Dnes sme boli bežkovať. Ja prvý krát v živote. Bolo to super. Dali sme 12 km. Domov som prišla trošku roztrasená a vyčerpaná. Tým, že nemám príjem sacharidov, pre telo je to vyčerpávajúce. Ale zvládla som to. Len ruky ma neskutočne bolia a trnú mi. Hneď po bežkách som si dala misku vývaru a večer znova. Hladoš 🙂

 

10.deň -moja strava

7:00hod – pohár teplého vývaru

9:30hod –  kurací vývar so zeleninou a kohútim mäsom, žĺtko, fermentovaný karfiol a reďkovka, ghee

12:30hod – kurací vývar so zeleninou a kohútim mäsom,  dusené bravčové stehno na ghee masle s čerstvými bylinkami, praženica s jedného vajíčka, kyslá kapusta

17hod – kurací vývar so zeleninou, ghee maslo, 1 dyňová wafla

19hod – fermentovaná kapusta, kurací vývar so zeleninou

 

Celý deň som popíjala čaj s čerstvej mäty, zázvoru, lapacho čaj a čistý vývar.

probiotika bio-kult

olej z treščích pečení

oregánový olej v kapsulách

 

Štvrtok 31.1.2019

Kvôli mierne zapáleným očiam sa neposúvam do ďalšej fáze. Práve naopak. Po viacerých štúdiach článkov, príspevkov doktorky Natashy Campbell-McBride a vďaka vzácnym videám, rozhovorov a článkov certifikovanej terapeutky GAPS Jany Dell-Plotnárkovej som našla ešte viacej rád a pravidiel, kedy prechádzať do ďalších fáz a čo robiť, keď mám ťažkosti. Takže musím vynechať dyňové placky, avokádo a praženicu a ako keby sa vrátiť do druhej fázy.  Potraviny tolerujem dobre, ale v mojom tele sú premnožené kvasinky, preto tie stále upchaté zahlienené dutiny a rôzne zápaly močového mechúra a kvasinkove infekcie aj gynekologického rázu. A tým, že tie oči nie sú ok, doporučuje sa zotrvať dlhšie v druhej fáze, ktorá je najliečivejšia. V druhej fáze je dobré vytrvať dlhšie. Uvidíme koľko v nej pobudnem ja. Takže som sa asi urýchlila trošku. Práve preto je najlepšie ísť touto terapeutickou diétou s odborníkom na GAPS … A čo Jana Dell-Plotnárková zdôrazňuje je fakt, že ak sa raz do úvodnej diéty pustíte, ťažko z nej vyjsť v strede. Proste buď sa pre ňu rozhodnúť a dokončiť ju alebo ostať iba na plnej, ktorá je ľahšie a prirodzenejšie realizovateľnejšia pre veľa ľudí. Z rozbehnutého vlaku sa ťažko skáče. Treba vytrvať a počúvať svoje telo. To sa snažím robiť, preto som urobila malý krôčik vzad, aby som si potom neprivolala ešte väčšie ťažkosti.

Dnes som pridala aj domáci kefír. Je skvelý! Konečne si ho môžem doma robiť vďaka Betke, ktorá mi hubu tibetskú hubu poslala. Ďakujem! Inak som mala dnes menej pestrú stravu a málo zeleniny. Nestíhala som vôbec.

 

11.deň -moja strava

7:00hod – pohár čaju lapacho

9:30hod –  kurací vývar so zeleninou a kohútim mäsom, fermentovaný karfiol a reďkovka, ghee

13hod – dusená zelenina s duseným morčacím mäsom, pečienka, pohár vývaru

15:30hod –  domáci kefír

19hod – hovädzí vývar s mäsom, ghee, žĺtko

 

Celý deň som popíjala čaj s čerstvej mäty, sušenej medovky, lapacho čaj a čistý vývar.

probiotika bio-kult

olej z treščích pečení

oregánový olej v kapsulách

 

Piatok 1.2.2019

Teoreticky stále v tretej, prakticky v druhej fáze. Jem to, čo som jedla doteraz s výnimkou avokáda a dyňových placiek. Od včera som v tejto druho-tretej fáze. Cítim sa ako včera, len mám oveľa väčšie výkyvy nálad a zvláštnu psychiku. Som veľmi podráždená, nervózna, precitlivelá. Strava dnes úplne klasická, už Vás to asi nebaví čítať, samy vývar, mäso a zelenina :). Pridávam si ale domáci kefír, ktorý mi veľmi chutí a aj porcie fermentovanej zeleniny postupne pridávam do každého jedla.

 

12.deň -moja strava

7:00hod – pohár domáceho vývaru, pol pohára domáceho kefíru

10hod –  kurací vývar so zeleninou a mäsom, žĺtko,

13hod – dusená zelenina s duseným morčacím mäsom, kurací vývar so zeleninou, kyslá kapusta

15hod –  fermentovaná zelenina, domáci kefír

19hod – hovädzí vývar s mäsom, žĺtko, ghee, fermentovaná šťava

 

Celý deň som popíjala čaj s čerstvej mäty, zázvoru, lapacho čaj a čistý vývar.

probiotika bio-kult

olej z treščích pečení

oregánový olej v kapsulách

 

Sobota 2.2.2019

Oči sa už trošku zlepšujú. Ako som sa vrátila späť do druhej fázy, oči sa mi začali zlepšovať.Aj hrdlo ma menej bolí. Pridala som aj pečienku.

 

13.deň -moja strava

7:00hod – pohár domáceho vývaru, pár lyžičiek domáceho kefíru

11hod –  hovädzí vývar so zeleninou a mäsom, žĺtko, fermentovaná šťava, ghee

13hod – hovädzí vývar so zeleninou a mäsom, žĺtko, fermentovaná zelenina, dusená pečienka, ghee

17hod –  hovädzí vývar so zeleninou a mäsom,  pár lyžičiek domáceho kefíru

20:30hod – hovädzí vývar so zeleninou a mäsom, žĺtko, kyslá kapusta

 

Celý deň som popíjala čaj s čerstvej mäty, sušenej medovky, lapacho čaj a čistý vývar.

probiotika bio-kult

olej z treščích pečení

oregánový olej v kapsulách

 

 

Nedeľa 3.2.2019

Dnes sú to dva týždne, čo som na GAPS úvodnej diéte. V prvej fáze som bola 2.dni, v druhej najprv 4 dni, potom som prešla do tretej, kde som bola tiež 4 dni a musela som sa vrátiť do druhej fázy, v ktorej som momentálne.

 

14.deň -moja strava

6:30hod – pohár domáceho kefíru

9hod –  hovädzí vývar so zeleninou a mäsom, žĺtko, fermentovaná šťava

13hod – hovädzí vývar so zeleninou a mäsom, žĺtko, fermentovaná zelenina, dusená pečienka, ghee

22hod – hovädzí vývar so zeleninou a mäsom,  pol pohára domáceho kefíru, ghee

 

Celý deň som popíjala čaj so sušenej medovky, lapacho čaj a čistý vývar.

probiotika bio-kult

olej z treščích pečení

oregánový olej v kapsulách

 

Pondelok 4.2.2019

Dnes som si konečne pripravila aj gravlax. Je to naložený surový losos. Mohla som ho už pár dní, ale nenašla som spoľahlivo kvalitnú rybu. Až konečne, čistý losos z dánských vôd. Dúfam. Gravlax mi chutil. Viac ale, keď som si ho pridala do teplého vývaru.

 

15.deň -moja strava

8hod – pohár domáceho kefíru, pohár teplého kuracieho vývaru

11hod –  kurací vývar so zeleninou a mäsom, žĺtko, fermentovaná šťava

13hod – kurací vývar so zeleninou a mäsom, žĺtko, fermentovaná šťava, kyslá kapusta, ghee, gravlax

17:30hod – hovädzí vývar so zeleninou a mäsom,  pol pohára domáceho kefíru, ghee

 

Celý deň som popíjala čaj s čerstvej mäty,  lapacho čaj a čistý vývar.

probiotika bio-kult

olej z treščích pečení

oregánový olej v kapsulách

 

Utorok 5.2.2019

Stále v  druhej fáze. Mám sa dobre. Lepšie. Čo sa týka žalúdka, už sú to roky, vlastne si už ani nepamätám, kedy som sa cítila tak dobre. Brucho ma po jedle bolievalo stále, kŕče som tiež mala často. Vžila som sa s tým a brala som to ako samozrejmosť, že po jedle mi je ťažko. Ale nemala by to byť samozrejmosť.

Dnes sa cítim dobre, skvelo. Stojí to za to! Ani sama neverím, že 16.dní jem iba vývary, mäso a zeleninu z nich. Cítim sa dobre. Občas ma popadne chuť na niečo, hlavne na čerstvý kváskový chlebík, kávu alebo nejaké ovocie. Ale našťastie to nie sú neovládateľné chute, čo až sama nechápem. Domáci kefír mi inak veľmi chutí a ak mám chuť na niečo, dám si ten.

 

16.deň -moja strava

6hod – pohár domáceho kefíru, pohár teplého kuracieho vývaru

9hod –  kurací vývar so zeleninou a mäsom, žĺtko, fermentovaná zelenina

13hod – kurací vývar so zeleninou a mäsom, žĺtko, fermentovaná šťava, kyslá kapusta, ghee, gravlax

16hod – domáci kefír, fermentovaný karfiól a mrkva

19hod – hovädzí vývar so zeleninou, zázvorom a mäsom, pol pohára domáceho kefíru, ghee, gravlax

 

Celý deň som popíjala čaj s čerstvej mäty, lapacho čaj a čistý vývar.

probiotika bio-kult

olej z treščích pečení

oregánový olej v kapsulách

 

Streda 6.2.2019

Dnes nič podstatné sa nedeje. Mám pocit, že čo sa týka očí, je mi stále trošku lepšie. Už včera som si do vývaru pridala zázvor a vývar chutil perfišne, tak to dnes opakujem a vývar si dávam aj zo zázvorom.

 

17.deň -moja strava

6:30hod – pohár domáceho kefíru, pohár teplého kuracieho vývaru

11hod –  hovädzí vývar so zeleninou, zázvorom a mäsom, žĺtko, fermentovaná zelenina

13:30hod – hovädzí vývar so zeleninou, zázvorom a mäsom, žĺtko, fermentovaná zelenina fermentovaná šťava, ghee

15hod – domáci kefír, fermentovaný karfiól

19hod – hovädzí vývar so zeleninou a mäsom,  ghee, domáci kefír

 

Celý deň som popíjala čaj s čerstvej mäty, zázvorový čaj a čistý vývar.

probiotika bio-kult

olej z treščích pečení

oregánový olej v kapsulách

 

Štvrtok 7.2.2019

Dnes som piekla korpusy na svadobnú tortu. Je to zvláštne, že som vôbec nemala chuť ochutnať korpus. Väčšinou, keď ho zrežem, ostanú zbytky, ktoré sme si s deťmi vždy dali. Vlastne sa to netýka iba pečenia, ale všetkého čo varím. Občas mi príde na niečo chuť, ale vo všeobecnosti mi moja strava úplne stačí. Vôbec nemám chute ako predtým, vôbec nie som tak hladná ako predtým. Cítim sa dobre. Naozaj dobre. A teším sa z toho! 🙂 To je pre mňa asi najdôležitejšie, tešiť sa z malých krôčkov, z malých zmien a mať v nich nádej. Inak konečne aj viac čítam. Celkovo sa cítim vo veľkej vnútornej slobode.

Moja strava je posledné dni jednotvárna. Mohla by som si robiť viacero variácii mäsa či dusenej zeleniny, ale nemala som veľa času. A kedže mi takéto jedlo vyhovuje, je to ok pre mňa. Ak niekto z Vás by sa na GAPS zo zdravotných dôvodov odhodlala, môžete si pripravovať mäsové hamburgery vo vývare alebo dusené, dusenú zeleninu s bylinkami, kačacie stehno … možností je celkom dosť.

 

18.deň -moja strava

6hod – pohár teplého kuracieho vývaru, pohár domáceho kefíru,

9:30hod –  slepačí vývar so zeleninou, mäsom, žĺtko, fermentovaná zelenina, ghee, domáci kefír

13hod –  slepačí vývar so zeleninou, mäsom, žĺtko, fermentovaná zelenina, ghee fermentovaná šťava,

15hod – domáci kefír, fermentovanázelenina

19hod – slepačí vývar so zeleninou, mäsom, žĺtko, fermentovaná zelenina, domáci kefír

 

Celý deň som popíjala lapacho čaj a čistý vývar.

probiotika bio-kult

olej z treščích pečení

oregánový olej v kapsulách

 

Piatok 8.2.2019

Dnes nie je čo dodať.  Všetko ide dobre, cítim sa fajn.  Ak sa budem cítiť dobre. V nedeľu alebo v pondelok by som už rada prešla do tretej fázy. V nedeľu sú to tri týždne čo som na GAPS diéte. Ani sama neverím, že to tak rýchlo ide. Cítim sa dobre.

 

19.deň -moja strava

5:30hod – pohár teplého kuracieho vývaru

10:30hod –  slepačí vývar so zeleninou, mäsom, žĺtko, fermentovaná zelenina, ghee, domáci kefír

13hod – slepačí vývar so zeleninou, mäsom, žĺtko, fermentovaná zelenina a šťava, ghee

15hod – domáci kefír, pohár čistého vývaru

18hod – slepačí vývar so zeleninou, mäsom, žĺtko, fermentovaná zelenina, ghee

 

Celý deň som popíjala mätový čaj a čistý vývar.

probiotika bio-kult

olej z treščích pečení

oregánový olej v kapsulách

 

Sobota 9.2.2019 – Sobota 16.2.2019 (20-27.deň)

Tieto dni som dala dokopy z toho dôvodu, že sa nič tak zásadné nedialo, stále som v druhej fáze a jedla som stále tie podobné potraviny. Vývary, fermentovaná zelenina a šťava, vajíčko, ghee maslo, maso, rôzna varená zelenina vo vývare a domáci kefír.  Cítim sa dobre. Myslela som si, že do tretej fázy pôjdem už v nedeľu, ale v nedeľu mi nebolo vôbec dobre, ako na potvoru. Boleli ma kríže, oči, hrdlo, nohy, mala som zimnicu, mala som hnačku a kríže som si necítila. Deň predtým sme boli na svadbe a posledné tri dni som išla spať po polnoci a o 5 som už vstávala. Možno tak prišla na mňa nejaká únava. Neviem. Aj tak to boli nepríjemné bolesti. Dnes, v štvrtok večer, keď píšem tieto riadky je mi už fajn.  Oči ma bolia menej a menej a žalúdok pracuje super. Už je to mesiac, čo som na GAPS úvodnej diéte. Verím, že už čoskoro prišiel ten čas prejsť do ďalšej fázy.

 

Nedeľa  17.2.2019 (28. deň)

Som v tretej fáze! Hurá! 🙂 Veľmi sa z tohto posunu teším. Cítim sa veľmi dobre. Môžem postupne pridať dyňové placky, avokádo, miešané vajíčka. Stále konzumujem hlavne vývary, fermentovanú šťavu, žĺtko, ghee maslo, jednoducho všetko tak ako doteraz.

 

Pondelok 18.2.2019- Piatok 22.2.2019 (29-33.deň)

Postupne som do stravy pridávala avokádo, celé vajíčko a dyňové placky. Už predtým, keď som bola v tretej fáze tri či štyri dni, som tieto potraviny skúšala a dobre som ich tolerovala. Ani tentoraz nebol problém a ak mám pocit, že na tretiu fázu mi stačí 5 dní a môžem sa presunúť ďalej. Čo sa týka žalúdka, asi sa opakujem, ale je mi skvele, tak ako asi nikdy! Teším sa. A nie len žalúdok, ale celkovo, aj psychicky.

 

Tak. A som na konci tretej fázy GAPS terapeutickej diéty. Ako by som zhrnula moje prvé tri fázy GAPS diéty? Trvali takmer 5 týždňov. Ešte ma čakajú tri fázy.  V prvej fáze som bola 2 dni. V druhej fáze som bola najdlhšie, i keď na dve etapy. Dokopy to bolo 21 dní . A v tretej fáze som dokopy pobudla 10 dní. Dokopy som na 3 fázach strávila 33 dní. 

 

Záver

Do GAPS terapeuitckéj diéty som vstupovala s obrovským rešpektom. Aby som to zvládla, aby som si ešte viac neublížila, aby mi to pomohlo, aby .. tých „aby“ bolo naozaj veľa. Začínala som s rôznymi, drobnejšími či menej drobnými zdravotnými problémami, psychickou nepohodou a neustálymi bolesťami žalúdka. To, či vôbec a ako mi GAPS terapeutický protokol pomohol, môžem zhodnotiť až po pár mesiacoch. Zdravie, zocelenie a uzdravenie črevnej mikroflóry a tým aj iných zdravotných problémov je beh na dlhé trate a nie niekoľkodňová záležitosť. Môžem však povedať, že po skoro piatich týždňoch na GAPS úvodnej diéte sa cítim skvelo. Takto som sa snáď dlhé roky necítila, ak vôbec niekedy áno. Nevravím, že to boli ľahké dni, ale stálo to za to! Zatiahnuť na hlbinu, skúsiť hľadať a liečiť príčinu, to mi dávam zmysel a preto som sa do celej diéta pustila. A vidím, že sa to dá.

 

Ak by ste mali akékoľvek otázky ohľadom GAPS terapeutickej diéty, napíšte mi do súkromnej správy alebo do komentára. Budem sa snažiť zodpovedať čo najskôr.

 

A ešte by som sa Vám chcela poďakovať za podporu a za milé správy či komentáre, ktoré mi prišli. Vážim si to a ďakujem. 🙂

 

Ja sa idem pustiť do štvrtej fázy .. s odhodlaním a radosťou..

a s jedným úsmevom pre Vás ..

 

Vaša LaPetite Mary

 

Zanechať odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.