fermentovanie,  základné

Fermentované jablkové pyré

Fermentovanie nás doma sprevádza už 4 roky. Naplno som sa k nemu dostala pri terapeutickom protokole GAPS a sprevádza nás dodnes. Vlastne sa ku GAPS vrátili niektorí členovia mojej rodiny a vďaka tomu sa ponárame do fermentovanie ešte viac. Vrátil sa k nám domov vodný kefír, pravidelná dávka repného kvasu a aj šťava z kyslej kapusty. Jogurt si vyrábame už len vlastný a posledné týždne užívame darov prírody a zo šípok si robíme výborný šípkový ferment, na ktorý máte recept v mojom poslednom newsletteri. Prihlásiť sa môžeš do newslettera úplne jednoducho. Stačí vypísať tvoju adresu tu dolu na konci mojej stránky a raz za mesiac Ti pošlem hodnotný obsah. Snažím sa, aby bol osobnejší a príjemný na čítanie. A vždy tam vložím aj recept, ktorý nezdieľam nikde inde.

A ešte jedna dobrota k nám pribudla. Veľmi sme si obľúbili jablkové fermentované pyré. Až som prekvapená ako všetkým zachutilo. Je sladké, so slaným, veľmi jemným podtónom, no a obohatené o kamošov, probiotické baktérie. Ak s fermentovaním začínate, môže to byť dobrá voľba, hlavne, ak máte deti.

Soli stačí do fermentu málinko. Je to vďaka tomu, že do pyré použijeme srvátku alebo vodný kefír. Ak nemáte ani jedno, soli musíte použiť viac, aby sa pyré počas fermentovania nepokazilo. Potom však pyré nebude chutné. Takže odporúčam mať doma srvátku, ktorú získate napríklad z domáceho kefíru. Stačí nechať pri fermentácií oddeliť kefír a srvátku a tú skladovať v chladničke. Alebo už hotový precedený kefír naliať do utierky alebo do bavlnenej plienky a nechať chvíľku odtiecť srvátku. Takisto si môžete doma vyrábať vodný kefír a ten použiť. Je plný probiotických baktérií a prirodzene sladkej chuti, takže sa perfektne hodí aj do tohto receptu.

Verím, že si túto dobrotu pripravíte i vy doma. A obľúbite rovnako ako my.


Počet porcií: 2 menšie zaváraninové poháre      Čas prípravy: 10 minút+3 dni fermentovania

Ingrediencie

  • 8 jabĺk
  • 3 plné lyžice srvátky alebo vodného kefíru
  • 1 ČL škorice
  • 1/3 ČL soli
  • 1 PL medu

Postup

  1. Jablká ošúpeme, nakrájame a tyčovým mixérom rozmixujeme na hladkú hmotu. Ak máte radi, môžete nechať v miske aj kúsky jabĺk. Kto má rád, môže nechať aj jablká neošúpané.
  2. Do misky ku rozmixovaným jablkám pridáme srvátku alebo vodný kefír, škoricu, soľ a med a dobre zamiešame.
  3. Jablkovú zmes premiestnime do zaváraninových pohárov, prikryjeme ale neuťahujeme. Necháme na linke fermentovať 2-3 dni. 3 dni je maximum. Už po dvoch si ho môžete vychutnávať. Po tejto dobre premiestnime pyré do chladničky a uzatvoríme. Skonzumujeme do mesiaca.
  4. Namiesto jabĺk môžete použiť napríklad hrušky.

Zanechať odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *