koláče/dezerty/muffiny

Čokoládové cupcakes s ricotta gaštanovým krémom a banánom

 

Nový rok nám doprial už zopár dní. Ako ho prežívate? Niečo sa u Vás zmenilo oproti starému roku? Dali ste si do nového roku aj predsavzatia? U nás sa veľa nezmenilo. Žijeme naše vzácne všedné dni. Ako rodina. My štyria. V novom domčeku. Bez veľkých predsavzatí. Avšak, niečo málo sa u nás zmenilo oproti minulému roku. Počas sviatkov sme trošku spomalili a toto tempo sa snažíme udržať si aj počas pracovných dní, kedy nás chce uponáhľaný svet pohliť. Neviem do kedy nám to vydrží, ale obaja po kľudnejšom živote túžime, takže sme v tom dvaja a dvom sa lepšie ťahá proti prúdu. Minulý rok bol pre nás veľmi náročný. Psychicky aj fyzicky. Na Vianoce sme sa ocitli obaja maximálne unavení, vyšťavení, so zdravotnými problémami. Tehotenstvo, pôrod, pečenie, stavba domu, rodinné ťažkosti, zdravotné problémy, dve živé deti .. Takže tento rok, nech by priniesol aj ťažké veci, chcem, aby sme ho prežili viac jeden pre druhého. Našli si viac času na seba, len ja a Miško a na naše deti. Prečítali spoločne viac kníh. Robili viac vecí, ktoré nám prinášajú radosť. Viac športovali ( na jar kupujeme druhú sedačku na bicykel a fičíííme na výletíky). Viac sa stretali s druhými. Viac sa smiali, modlili, varili a jedli zase o kúsok lepšie. A veru, aj viac oddychovali a snáď si každý nájde trošku času aj sám pre seba. Ja som napríklad zrušila všetko pečenie na svadby, oslavy, hoci záujem rástol, ale po nociach sa už ťahať nedá. A radšej si večer prečítam fajn knihu, dám si masku na tvár a pozriem dobrý film, či len tak si nalejeme vínko a prekecám so svojím manželom večer. A s blogom mám tiež svoje plány. Na dome nás síce čaká ešte kopčisko roboty, takže nebudeme sedieť doma na zadku s vyloženými nohami. Ale ak mám pravdu povedať, po takomto druhu oddychu  som ani nikdy netúžila. Mám radšej aktívnejší oddych. Trebárs na bycikloch, prechádzke alebo v záhradke sadením kvetov, byliniek či zeleniny. A naše baby? Môže sa zdať, že som ich akosi so svojho novoročného plánovania vynechala, ale opak je pravdou. Tie sú našou súčasťou natoľko, že keď Vám tu píšem o sebe, či o nás, sú s nami. Naučili sme sa s deťmi robiť všetko. Občas je to veľmi náročné, ale rozhodli sme sa pre ne slobodne a tak je na nás sa o ne starať. Aj keď naše deti majú úžasných starých rodičov a sme im vďační za každú chvíľku, ktorú strávia s našimi deťmi. Nie kvôli nám, ale kvôli nim, lebo vidím na našich deťoch, ako ich majú radi. Lebo starí rodičia patria do sveta detí. Aby im darovali kúsok z ich veľkého srdca, dali im príklad a predali tie správne hodnoty, ktoré možno v tejto uponáhľanej dobe pomaličky vymierajú. Keď si spomeniem na moje babičky …

Možno si poviete, že to mám ale pekne dlhý zoznam predsavzatí. Pre mňa je to ale celý ucelený život, ktorému chceme dodať trošku spomalenia, kvality, zmyslu a radosti. Žiadne prevratné nereálne predsavzatia, iba hlbšie vnímanie každého nového dňa ..

Pôvodne som mala pre Vás prichystaný recept na polievku, ale nedalo mi to. Prvý recept nového roku a slaný? Veď môj blog je prevažne sladký! Tak som pozbierala všetky sily a tých pár minút, kedy aspoň jedno s detí spí a pustila sa do prípravy. Vznikli tieto úžasné čokoládové cupcakes s ricotta gaštanovým krémom. Vôbec nič zložité, ale verte mi, určite nimi očaríte každého, kto ich ochutná!Ingrediencie

 • 150g špaldová hladká múka
 • 80g špaldová celozrnná múka
 • 2 PL holandské kakao
 • 2 ČL vínny kameň Dr.Oetker
 • 90g kokosový cukor
 • štipka soli
 • 2 vajíčka
 • 150ml mandľové mlieko
 • 40ml uvarená vychladená káva
 • 1 ČL vanilková pasta Dr.Oetker
 • 80g maslo
 • 80g nasekaná čokoláda
 • 220g ricotta
 • 200g mascarpone
 • 2 PL med
 • 130g gaštanové pyré
 • 1 ČL vanilková pasta Dr.Oetker
 • banán, čučoriedky
 
Postup
 1. V jednej miske si zamiešame múky, kakao, vínny kameň, kokosový cukor a štipku soli.
 2. V druhej miske si vyšľaháme vajíčka. Pridáme mlieko, vychladenú kávu, vanilkovú pastu a rozpustené maslo.
 3. Obe zmesi spojíme. Pridáme na drobno nasekanú čokoládu.
 4. Naplníme ním košíčky do 2/3 a pečieme na 180°C cca 20-25 min. Treba vyskúšať pichnúť špajlu do stredu cupcaku, či je upečený.
 5. Na krém si jemne vyšľaháme ricottu, mascarpone, med, gaštanovú pyré a vanilkovú pastu. D8me na hodinku zachladiť do chladničky.
 6. Vychladnuté cupcakes si dáme na pracovnú dosku. Banán si pokrájame na kolieska. Z vrchu každého cupcaku si odrežeme kúsok, aby sa nám tam vošlo koliesko banánu. Dozdobíme krémom a ľubovoľným ovocím. Ja som použila úplne jednoducho iba čučoriedky.

 

 

 

 

 

 

 

 

„Daj každému dňu šancu, aby sa stal najkrajším dňom Tvojho života.“

 

Zanechať odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *